Boom w morskiej energetyce wiatrowej w Europie. Polskie stocznie korzystają

Boom w morskiej energetyce wiatrowej w Europie. Polskie stocznie korzystają
foto: RWE press

{więcej}W drugiej połowie tego roku w Europie zainstalowano o 50% morskich turbin wiatrowych więcej niż w I połowie roku ubiegłego. 

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA), w pierwszych sześciu miesiącach tego roku potencjał morskich elektrowni wiatrowych zwiększył się w Europie o 523,2 MW. W tym samym okresie roku ubiegłego zainstalowano natomiast 348,1 MW elektrowni wiatrowych typu offshore.

REKLAMA

Obecnie potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Europie wynosi już 4,33 GW. Taka ilość morskich elektrowni wiatrowych może wyprodukować energię potrzebną do zaspokojenia potrzeb 4 milionów gospodarstw domowych. 

REKLAMA

EWEA dodaje, że w trakcie budowy jest kolejnych 130 turbin wiatrowych o łącznej mocy 647,4 MW – głównie na Morzu Północnym, gdzie na różnym etapie realizacji jest obecnie 13 projektów farm wiatrowych o łącznym potencjale 3,76 GW. 

Jednym z beneficjentów boomu w morskiej energetyce wiatrowej jest polski przemysł stoczniowy, który otrzymuje coraz więcej zamówień na elementy morskich elektrowni wiatrowych i infrastruktury energetycznej do obsługi energetyki wiatrowej offshore. 
gramwzielone.pl