Vestas będzie duńsko-japoński?

Vestas będzie duńsko-japoński?
Vestas V90-3MW. Foto: Davagh

Globalny lider w produkcji elektrowni wiatrowych negocjuje sprzedaż {więcej}20% udziałów. 

Kilka dni temu Vestas poinformował o planach zwolnienia 450 pracowników w swojej fabryce w Pueblo, w Colorado. W sumie w Pueblo Duńczycy zatrudniają 1700 osób, a wobec planów zlikwidowania ulg podatkowych na budowę farm wiatrowych w USA (w ramach programu PTC) i skutkującego tym spowolnienia na amerykańskim rynku, zagrożone wydają się także pozostałe stanowiska pracy Vestas w USA. O możliwości zlikwidowania fabryki w Colorado wspomniał na początku roku Ditlev Engel, CEO Vestas, co mogło być jednak zabiegiem mającym na celu wywarcie presji na władze federalne – w celu przedłużenia PTC na kolejne lata. 

REKLAMA

Vestas zapowiada restrukturyzację także w innych krajach. Jak określił to niedawno Engel, firma przygotowuje się na najtrudniejszy rok (2013) w historii branży energii wiatrowej. 

REKLAMA

Niepewne czasy mogą skłonić Duńczyków nawet do oddania udziałów i dostępu do swoich technologii firmom z zewnątrz. W ubiegłym miesiącu w duńskich mediach pojawiły się informacje, że Vestas rozmawia na temat sprzedaży udziałów z firmami z Chin. Sprzedaż udziałów Chińczykom wydaje się jednak mało realna. 

Atrakcyjniejszym i bezpieczniejszym partnerem do rozmów wydają się natomiast Japończycy. W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że Vestas rozmawia o sprzedaży 20% swoich akcji z Mitsubishi Heavy Industries. Według duńskiej gazety Berlingske, rozmowy trwają już od marca, a negocjacje dotyczą sumy „kilku miliardów” koron duńskich. 
gramwzielone.pl