PSEW o sytuacji inwestorów na polskim rynku energii wiatrowej

PSEW o sytuacji inwestorów na polskim rynku energii wiatrowej
damien_m_in_japan, flickr cc-by-2.0

{więcej}Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Odnawialnej, ostrzega, że przyjęcie ustawy o OZE, zgodnej z jej aktualnym projektem, może spowodować wycofanie się zagracznych inwestorów z polskiego rynku energii wiatrowej. 

– Przyjęcie ustawy o OZE w jej obecnym kształcie będzie oznaczać koniec energetyki wiatrowej. Po prostu. Z jakichś powodów Ministerstwo Gospodarki postanowiło zablokować tę branżę – z jakich nie wiemy. Potrafimy natomiast przewidzieć  skutki takiej decyzji. Z Polski wycofają się poważni inwestorzy, a zastąpią ich importerzy przestarzałych technologii, które są utrapieniem sektora wiatrowego i negatywnie wpływają na jego wizerunek – „Rzeczpospolita” cytuje prezesa PSEW. 

REKLAMA

Zdaniem Krzysztofa Prasałka, obecne zawirowania wokół nowego systemu wsparcia i propozycje Ministerstwa Gospodarki zawarte w projekcie ustawy o OZE zniechęcają do polskiego rynku poważnych inwestorów, którzy wycofując się z polskiego rynku, robią na nim miejsce dla „importerów przestarzałych technologii, którzy są utrapieniem sektora wiatrowego i negatywnie wpływają na jego wizerunek”.

REKLAMA

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że przyjęcie ustawy o OZE może zablokować inwestycje warte nawet 100 mld zł do roku 2030 i kreację 60 tysięcy miejsc pracy. 
gramwzielone.pl