Enea inwestuje w farmy wiatrowe

Enea inwestuje w farmy wiatrowe
Suzlon press

Enea będzie inwestować w energetykę odnawialną, w tym przede wszystkim w elektrownie wiatrowe. Gdzie powstanie jej pierwsza farma wiatrowa? {więcej}

Już od dłuższego czasu Enea informuje o zainteresowaniu realizacją projektów w zakresie OZE. W raporcie za IV kwartał ubiegłego roku koncern energetyczny podał szczegóły planowanych inwestycji.

Wzrost mocy w zakresie zielonej energii Enea chce realizować przede wszystkim przez inwestycje w farmy wiatrowe i w mniejszym stopniu w biogazownie.

REKLAMA

Pierwszą farmę wiatrową o mocy 22,5 MW Enea chce uruchomić w pobliżu Baczyny w woj. lubuskim. Projekt parku wiatrowego Baczyna posiada już wydzielone grunty, niezbędne zapisy w miejsowym planie zagospodarowania przestrzennego i czeka na wydanie warunków przyłączenia.

REKLAMA

Enea informuje, że szuka kolejnych możliwości do inwestowania w farmy wiatrowe. Koncern jest m.in. zainteresowany przejmowaniem projektów posiadających pozwolenia na budowę. Tego rodzaju przejęcie może dokonać się w przypadku farmy wiatrowej w woj. pomorskim, której moc ma wynieść 6 MW.

Enea nie podaje szczegółów dot. lokalizacji tego przedsięwzięcia, jednak informuje, że zawarto już wstępną umowę na zakup projektu i transakcja nastąpi jeszcze w tym miesiącu.

Potentat energetyczny rozważa ponadto przejęcia dwóch projektów o mocy 48 MW i 102 MW, które jeszcze przed negocjacjami cenowymi zostaną one poddane audytowi due diligence.

Co więcej, jeszcze w ubiegłym roku Enea zawarła umowy dające jej pierwszeństwo przejęć spółek celowych, których portfolio realizowanych projektów może dać w sumie zainstalowaną moc na poziomie 214 MW.

Na początku lutego Enea informowała, że do 2020 roku planuje uruchomienie w sumie 250-300 MW elektrowni wiatrowych. Czytaj więcej o planach spółki związanych z energią odnawialną w artykule:Enea i energia odnawialna.