Monitoruj pracę elektrowni wiatrowej

Monitoruj pracę elektrowni wiatrowej
Kenneth Hynek, flickr cc-by-2.0

Dzięki nowej witrynie internetowej osoby zainteresowane funkcjonowaniem elektrowni wiatrowych mogą na bieżąco śledzić pracę elektrowni wiatrowej o mocy 600 kW, zlokalizowanej w {więcej}okolicy Szczecina.

Podstawowym celem witryny „drbarzyk.epomiar.pl” jest bez wątpienia rozpropagowanie systemu monitoringu elektrowni wiatrowej, który zwłaszcza przy elektrowniach wiatrowych pochodzących z repoweringu jest nadal w Polsce czymś rzadko spotykanym.

Nie bez znaczenia jest także wymiar edukacyjny, związany z możliwością bieżącej obserwacji oraz analizy parametrów rzeczywistego obiektu jakim jest elektrownia wiatrowa o mocy 600 kW.

REKLAMA

Jest to bez wątpienia pierwszy przykład w Polsce, kiedy funkcjonującą elektrownię wiatrową przyłączoną do systemu energetycznego można „podejrzeć” bez logowania oraz jakichkolwiek związanych z tym opłat.

Wykorzystywane z bieżącego monitoringu dane pomiarowe, wykresy oraz histogramy można wykorzystywać w swoich publikacjach oraz badaniach bez dodatkowej zgody, jedynie z odniesieniem do źródła danych.

W tym kontekście celem projektu jest zwiększenie wiedzy o energetyce wiatrowej i umożliwienie wykorzystania witryny jako platformy także „naukowej”.

REKLAMA

Poddana obserwacji elektrownia wiatrowa znajduje się w Leśnie Górnym koło Szczecina. Jest to obiekt, który został uruchomiony w czerwcu 2010 roku, i który od samego początku był wykorzystywany w celach edukacyjnych.

Z obiektu korzystali już pracownicy oraz studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, w planach jest współpraca z Akademią Morską w Szczecinie oraz Akademią Górniczo-Hutniczą.

Udostępnione w aplikacji internetowej dane, po części zostały utajnione. W pełnej wersji użytkownicy mogą uzyskać znacznie więcej informacji o obiekcie. Z pewnością mogą one wspomóc system wiedzy oraz zarządzania elektrownią wiatrową, predykcji uszkodzeń, monitoringu zachowań systemu.

Obiekt w Leśnie Górnym posiada także możliwość zdalnego podejrzenia obrazu z kamer wideo oraz np. rejestratora parametrów jakości energii.

Te elementy jednak nie są udostępniane powszechnie, z uwagi na chęć ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa.

Stworzenie witryny było pomysłem dr Barzyk Consulting, a zrealizowane zostało dzięki współpracy z wind-service.com.

Zapraszamy na https://drbarzyk.epomiar.pl/