Zobacz film o rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce nagrodzony w Cannes

Zobacz film o rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce nagrodzony w Cannes
Nordex press

{więcej}Reportaż szczecińskiego oddziału TVP „Podmuch energii” otrzymał nagrodę Srebrnego Delfina w kategorii TV Documentaries and Reports – Environmental & Ecology na zakończonym wczoraj (osiemnastego października) trzecim festiwalu Cannes Corporate Media &TV Awards.
 
„Podmuch energii” opowiada o znaczeniu energii wiatrowej dla polskiej gospodarki. Jego autorkami są zajmujące się już od kilku lat tematyką ekologiczną dziennikarki Joanna Klimowska-Kronic i Joanna Tryniszewska. Przewodnikiem widzów po świecie energii wiatrowej jest znany dziennikarz TVP – Maciej Orłoś. O korzyściach płynących z wykorzystania energii wiatru opowiadają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, polscy i niemieccy przedsiębiorcy związani z tym biznesem, włodarze gmin na terenach których stoją farmy wiatrowe i lokalni politycy.

REKLAMA

Film mówi nie tylko o korzyściach z rozwoju zielonej energii, ale też wyraźnie wskazuje zagrożenia, które związane są z niestabilnością polskiego prawa. Opublikowany projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii budzi poważne obawy o dalsze losy tego sektora. – Najważniejsze zalety energetyki wiatrowej to przede wszystkim wiatr, którego mamy nieograniczoną ilość i wiemy że zawsze będzie wiało. Nie wiemy jakie będą ceny paliw, ropy naftowej, węgla. Wiemy natomiast, że wiatru zawsze będziemy mieli pod dostatkiem i że ta technologia będzie coraz tańsza. Nagroda dla szczecińskich dziennikarek jest szczególnie ważna w czasie, gdy trwa społeczna i polityczna debata na temat przyszłości odnawialnych źródeł energii w naszym kraju – podkreśla Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Krzysztof Prasałek.
 
W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 660 produkcji z całego świata. Nagroda cieszy tym bardziej, że jest to pierwszy w historii tego festiwalu laur dla Telewizji Polskiej.
 
Film można obejrzeć tutaj.
PSEW

REKLAMA