Dyrektor RWE o rozwoju energetyki wiatrowej

Dyrektor RWE o rozwoju energetyki wiatrowej
siemens press

Polska to wschodzący rynek energetyki wiatrowej – mówi Wilfried Topp z RWE Innogy w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.{więcej}

RWE intensywnie rozwija projekty związane z produkcją energii z wiatru w Europie, w tym także w Polsce. W naszym kraju niemiecki koncern jest operatorem farm wiatrowych zlokalizowanych w pobliżu Suwałk i Piecków, a ostatio uruchomił swoją trzecią farmę wiatrową w okolicy Tychowa. W sumie park wiatrowy RWE w Polsce to już 108 MW, a do 2015 roku firma chce go zwiększyć do 300 MW elektrowni wiatrowych.

Zdaniem Wilfrieda Toppa, dyrektora ds. energii wiatrowej w RWE Innogy – spółce koncernu odpowiadającej za rozwój energetyki odnawialnej – nasz kraj jest obiecującym rynkiem dla energetyki wiatrowej . Jej rozwój będzie zależał jednak od inwestycji w nowe sieci energetyczne.

REKLAMA
REKLAMA

Niedostateczny potencjał sieci energetycznych jest, zdaniem Toppa, główną przeszkodą utrudniającą rozwój energetyki odnawialnej w naszym regionie. Oprócz Polski, przedstawiciel RWE Innogy za najciekawsze rynki dla rozwoju farm wiatrowych uważa też Włochy, a także pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w których RWE już inwestuje, albo zamierza inwestować.

W całej Europie RWE jest operatorem w sumie 1556 MW elektrowni wiatrowych – przede wszystkim zlokalizowanych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i krajach Beneluksu. W nadchodzących latach niemiecka firma zamierza potroić swój potencjał farm wiatrowych.

– Mamy jasno zdefiniowane cele: zamierzamy osiągnąć moc 4500 MW ze źródeł odnawialnych, w eksploatacji lub w budowie, do roku 2014. Do roku 2025 RWE planuje, aby 30 procent mocy jego elektrowni pochodziło ze źródeł odnawialnych. Aby osiągnąć te cele rokrocznie w Europie inwestujemy około miliarda euro, głównie w rozwój organiczny – tłumaczy na łamach „Rzeczpospolitej” Topp.

gr