PGE Energia Odnawialna kupuje pierwsze megawaty

PGE Energia Odnawialna kupuje pierwsze megawaty
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Kiedy i dlaczego możemy spodziewać się kolejnych wiadomości o nowych projektach wiatrowych PGE EO, która w październiku ma zadebiuować na warszawskiej giełdzie. {więcej}

Jak poinformował PAP, PGE Energia Odnawialna przejmie od firmy Gamesa Energia projekt farmy wiatrowej o mocy 48 MW, którego lokalizację planuje się w pobliżu Pelpina w województwie pomorskim.

W celu przejęcia farmy wiatrowej Pelpin, PGE Energia Odnawialna stanie się 100-procentowym udziałowcem spółki celowej, która zajmuje się realizacją inwestycji. Przejęcie spółki Pelpin ma formalnie nastąpić po uruchomieniu farmy wiatrowej, co planowane jest w pierwszej połowie przyszłego roku.

REKLAMA

Park wiatrowy Pelpin będzie się składać z 24 elektrowni wiatrowych Gamesy, model G90, każda o mocy 2 MW, zaprojektowanych do pracy w warunkach wietrzności IIa i III.

Projekt Pelpin jest jedną z pierwszych, zapowiadanych przez PGE Energię Odnawialną inwestycji w energetykę wiatrową. W kwietniu br. spółka poinformowała o planach budowy farmy wiatrowej o mocy 30 MW na obszarach poprzemysłowych Kopalni Turów oraz farmy wiatrowej o mocy 17,5 MW, z perspektywą rozbudowy do 30 MW, w województwie lubelskim.

REKLAMA

Wg władz PGE EO, w ciągu 5 lat spółka będzie zarządzać portfolio projektów farm wiatrowych o łącznej mocy 1000 MW, co jednak – biorąc pod uwagę obecne moce w energetyce wiatrowej, którymi dysponuje firma, a także długotrwałość procesu inwestycyjnego w zakresie uzyskiwania pozwoleń i budowy elektrowni wiatrowych, a w końcu deficyt gotowych i możliwych do przejęcia projektów farm wiatrowych, który jest obserwowany obecnie na rynku – sprawia, że realizacja celu postawionego przez PGE EO będzie niezwykle trudna.

Wskazana przez PGE EO bardzo ambitna, planowana moc przyszłych elektrowni wiatrowych buduje pozytywny wizerunek firmy w kontekście debiutu spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, który jest planowany na IV kwartał tego roku.

Mając w perspektywie wejście PGE EO na warszawską giełdę, możemy spodziewać się, iż w miarę zbliżania się daty debiutu, spółce będzie zależało na ujawnianiu kolejnych znaczących projektów w sektorze energetyki wiatrowej.

Sam -udany- debiut na GPW może PGE Energii Odnawialnej bardzo pomóc w realizacji inwestycji w zakresie budowy i przejmowania kolejnych farm wiatrowych, dostarczając niezbędnego do tego celu kapitał.

gr