Siemens sprzeda turbiny Chińczykom

Siemens sprzeda turbiny Chińczykom
siemens press

Owocem niedawnej wizyty premiera Chin w Berlinie było podpisanie serii bileteralnych umów w zakresie energetyki odnawialnej. Skorzystał na tym m.in. Siemens, który dostarczy do Chin 21 turbin wiatrowych typu offshore.

Elektrownie wiatrowe o mocy 2,3 MW zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej w prowincji Jiangsu, którą buduje firma Jiangsu Longyuan Offshore Wind Power.

Farma wiatrowa z turbinami Siemensa zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku. Zgodnie z umową pomiędzy Siemensem i Jiangsu Longyuan Niemcy będą odpowiedzialni w 5-letnim okresie za utrzymanie i serwisowanie dostarczonych przez siebie elektrowni.

REKLAMA
REKLAMA

Chiny właśnie zaczynają rozwijać morską energetykę wiatrową. Według Chińskiego Stowarzyszenia Energetyki Odnawialnej, do 2015 roku na chińskich wodach terytorialnych powstanie 5 GW farm wiatrowych, a do roku 2020 – 30 GW.

Podczas niedawnej wizyty premiera Chin w Berlinie jednym z głównych tematów rozmów z kanclerz Angelą Merkel była współpraca w zakresie zielonych technologii – rozmowy dotyczyły m.in. elektrycznej motoryzacji i technologii CCS. W sumie wartość umów o współpracy gospodarczej podpisanych podczas niemiecko-chińskich rozmów opiewa wg Financial Times na gigantyczną kwotę 2,2 mld euro.

gr