Gamesa zwiększa zyski i rozstaje się z Iberdrolą

Gamesa zwiększa zyski i rozstaje się z Iberdrolą
Gamesa press

Gamesa i Iberdrola, hiszpańscy potentaci na światowym rynku energii wiatrowej, nawiązali współpracę w 2008 roku. Wówczas obie firmy zdecydowały się na realizację wspólnych projektów w Europie.

Oficjalnym powodem rozwiązania współpracy, podanym w komunikacie przez Hiszpanów, jest globalne spowolnienie gospodarcze, które zmusiło obie firmy do zmiany swoich strategii.

Wraz z informacją o zerwaniu europejskiego sojuszu z Iberdrolą, Gamesa podała wyniki finansowe za I kwartał tego roku. W komunikacie czytamy, że są one „lepsze niż planowano”.

REKLAMA

W I kw. 2011 roku Gamesa zanotowała przychody w wysokości 1,3 mld € i zysk na poziomie 29 mln € – o 29% więcej w porównaniu do I kwartału roku ubiegłego. Zysk w ujęciu EBIT (Earnings Before Interest and Tax) wyniósł natomiast 62 mln €.

REKLAMA

W ostatnim czasie Hiszpanie byli wyjątkowo aktywni zwłaszcza na rynku południowoamerykańskim, w I kwartale sprzedając tam 243 MW elektrowi wiatrowych.

Dobre wyniki sprzedaży Gamesa zanotowała także w Indiach (216 MW sprzedanych turbin) oraz w Chinach (253 MW).

W sumie hiszpański producent sprzedał w pierwszych sześciu miesiącach tego roku turbiny o łącznej mocy 1,29 GW, co oznacza wzrost o 29% w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Odział Gamesy, który zajmuje się budową i eksploatacją farm wiatrowych, zanotował w pierwszej połowie roku 3 mln € zysku w ujęciu EBIT, podczas gdy w tym samym czasie roku ubiegłego odnotował deficyt na poziomie 10 mln euro. W chwili obecnej na całym świecie Gamesa kończy budowę w sumie 479 MW farm wiatrowych.

gr