Władze Opolszczyzny za wiatrakami

Władze Opolszczyzny za wiatrakami
Philip May, flickr cc-by-2.0

Władze woj. opolskiego zachęcają do edukacji nt.elektrowni wiatrowych, a przykład dla mieszkańców Opolszczyzny ma dać uruchamiana właśnie farma {więcej}wiatrowa Lipniki. W regionie mają ruszyć wkrótce kolejne wiatraki.

W opolskiej gminie Kamiennik stanęło 15 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 30 MW. Zdaniem Mariana Magdziarza z opolskiego Urzędu Marszałkowskiego, farmę wiatrową Lipniki powinni odwiedzać przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańcy zainteresowani kwestią skutków działania wiatraków, aby przekonać się o neutralnym wpływie pracy elektrowni wiatrowych na otoczenie.

Jak przekonywał na antenie Radia Opole Magdziarz, w województwie opolskim ustalono przejrzyste zasady lokalizacji elektrowni wiatrowych. Przedstawiciel opolskiego Urzędu Marszałkowskiego podkreślił, że z potecjalnych lokalizacji dla elektrowni wiatrowych wykluczono tereny objęte programem Natura 2000, a także parki krajobrazowe, czyli ok. połowy terenów województwa.

REKLAMA
REKLAMA

Władze województwa opolskiego zapowiadają uruchamianie kolejnych kilkudziesięciu elektrowni wiatrowych zlokalizowanych w okolicy Rozkochowa i Walców.

Deweloper farmy wiatrowej Lipniki, niemiecka firma WSB Neue Energien, zapowiada kolejne inwestycje związane z energetyką wiatrową, które będą realizowane na terenie Polski, w tym w województwie opolskim.

Funkcjonowanie farmy wiatrowej w Lipnikach dla gminy Kamiennik oznacza dodatkowe dochody do gminnego budżetu z tytułu podatku od nieruchomości na poziomie 1 mln zł rocznie. Cały budżet gminy to ok. 11 mln zł.

Czytaj więcej o uruchomionej w tym tygodniu farmie wiatrowej Lipniki na Gramwzielone.pl w artykule: Rusza farma wiatrowa Lipniki.