PGE, Energa i RWE chcą przejąć farmy wiatrowe Iberdroli i DONG-a

PGE, Energa i RWE chcą przejąć farmy wiatrowe Iberdroli i DONG-a
(Foto: danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}Hiszpańska Iberdrola i duński DONG – czołowi operatorzy farm wiatrowych w Polsce zapowiedzieli wycofanie się z polskiego rynku energii wiatrowej. Przejęciem ich aktywów są zainteresowane czołowe koncerny energetyczne. 

Jak poinformowała agencja ISBnews, na oferty sprzedaży farm wiatrowych DONG-a i Iberdroli odpowiedziały PGE, Energa i RWE, a łączna wartość transakcji może sięgnąć poziomu 2 mld zł. 

REKLAMA

Hiszpańska Iberdrola posiada w Polsce w sumie pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 184,5 MW, a DONG zarządza czteroma parkami wiatrowymi o mocy w sumie 111,5 MW. Obie firmy zapowiedziały wycofanie się z Polski i kilku innych krajów, aby skupić się na działalności na kluczowych dla siebie rynkach. 

REKLAMA

Iberdrola chce działać przede wszystkim w rodzimej Hiszpanii, a także w Ameryce Południowej i Środkowej, USA i Wielkiej Brytanii. Inwestycje Iberdroli do roku 2014 mają pochłonąć 1,5 mld euro. Natomaist DONG zapowiedział realizację inwestycji głównie w Danii, a także m.in. na Morzu Północnym, gdzie Duńczycy – jako większościowy udziałowiec – budują m.in. ogromną farmę wiatrową London Array, który ma się składać w sumie ze 175 elektrowni wiatrowych Siemensa o łącznej mocy 630 MW. 
gramwzielone.pl