Szepietowo: powstanie ogromna farma wiatrowa

Szepietowo: powstanie ogromna farma wiatrowa
.....

W województwie podlaskim ma stanąć ogromna farma wiatrowa o mocy 117 MW. Na jakim etapie znajduje się obecnie planowana inwestycja? {więcej}

Farma wiatrowa ma się składać z 39 turbin wiatrowych, których uruchomienie ma kosztować w sumie 175 mln euro.

Na razie w kwestii budowy farmy wiatrowej w gminie Szepietowo został podpisany list intencyjny, a na zdobycie pozwolenia na budowę firma Green Bear Wind daje sobie czas do końca 2013 roku.

REKLAMA
REKLAMA

Inwestora do tego czasu czekają jeszcze procedury związane m.in. ze sprawdzeniem warunków wietrznych, a także z przekształceniem lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego, zdobyciem pozwolenia środowiskowego czy umowy na przyłączenie elektrowni do sieci.

Green Bear zapewnia, że do swojej inwestycji przekonał już mieszkańców i lokalne władze. Ważnym argumentem przemawiającym za realizacją inwestycji jest kwestia podatku od nieruchomości, który operator farmy wiatrowej będzie musiał odprowadzać do gminnej kasy. Rocznie ma to być około 2,9 mln zł.

Poza tym, Green Bear zaoferował gminie Szepietowo jednorazowe dotacje wynoszące 40 tys. zł za każdą postawioną turbinę. Dzięki temu budżet gminy może wzbogacić się o 1,56 mln zł. W dodatku, na inwestycji mają skorzystać lokalni przedsiębiorcy, a inwestor zobowiązał się także do zmodernizowania części gminnej infrastruktury drogowej.

gr