Wcześniej Bułgaria, teraz Rumunia. Rosyjski Łukoil inwestuje w energię wiatrową

Wcześniej Bułgaria, teraz Rumunia. Rosyjski Łukoil inwestuje w energię wiatrową
foto: REpower Systems press

{więcej}Rosyjski potentat nafłtowy zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze energetyki wiatrowej w krajach Europy Wschodniej. 

Już od dłuższego czasu Łukoil zapowiada plany inwestycji w energetykę wiatrową i fotowoltaiczną w krajach Europy Wschodniej – w tym w Rosji, na Ukrainie, w Rumunii i Bułgarii. 

REKLAMA

Rosyjski potentat wraz z włoskim partnerem ERG SpA w ubiegłym miesiącu kupił od innej włoskiej firmy Santarelli Construzioni SpA projekt farmy wiatrowej o mocy 84 MW powstający w Rumunii, w południowo-wschodnim regionie Tulcea. Jego uruchomienie przewiduje się na pierwszą połowę 2014 roku. Nowi właściciele inwestycji, której koszt wyceniono na 135 mln euro, chcą sfinansować jej realizację przy pomocy preferencyjnego kredytu z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. 

REKLAMA

W połowie ubiegłego roku Łukoil, także we współpracy z włoskim ERG, za pomocą swojej spółki Lukerg Renew przejął za 52 mln euro farmę wiatrową o mocy 40 MW zlokalizowaną w północno-wschodniej Bułgarii. ERG zarządza farmami wiatrowymi o mocy 500 MW – we Włoszech, a także o mocy 64 MW we Francji. 
gramwzielone.pl