Potrzebni kontrolerzy turbin wiatrowych

Potrzebni kontrolerzy turbin wiatrowych
Jfz, wikimedia flickr cc-by-2.0

Rozwój rynku energetyki wiatrowej stwarza nowe okazje biznesowe dla firm oferujących rozwiązania z zakresu testowania i monitoringu turbin wiatrowych – zauważają analitycy Frost&Sullivan.

Według wyliczeń firmy doradczej, w 2010 roku wartość rynku testów i kontroli elektrowni wiatrowych na świecie wyniosła ponad 60 mln dolarów, a za 4 lata może osiągnąć ponad 84 mln dol.

REKLAMA

Frost&Sullivan zwraca uwagę, że dynamiczny rozwój elektrowni wiatrowych, w tym elektrowni typu offshore, sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na nowe rozwiązania umożliwiające pomiar warunków pracy i efektywności turbin. Eksperci firmy doradczej zastrzegają jednak, że systemy pomiaru pracy elektrowni wiatrowych nie doczekały się jeszcze standaryzacji, a opracowanie reguł w tym zakresie przyczyniłoby się do szybszego rozwoju rynku.

REKLAMA

Jak na razie dominującym systemem do kontroli i nadzorowania pracy elektrowni wiatrowych są tzw. systemy SCADA, dzięki którym operatorzy dostają bieżące informacje na temat pracy poszczególnych elementów farm wiatrowych, co pozwala na optymalizację pracy elektrowni wiatrowych i umożliwia ograniczanie kosztów.

Sprawdź specyfikację dostępnych na rynku elektrowni wiatrowych na Gramwzielone.pl w zakładce„Duże elektrownie wiatrowe”.