Nowe miejsca pracy w energetyce wiatrowej w Polsce

Nowe miejsca pracy w energetyce wiatrowej w Polsce
foto: Gamesa

Kolejne firmy decydują się na budowę w naszym kraju zakładów produkujących elementy elektrowni wiatrowych.{więcej}

Pierszą tego rodzaju inwestycją było uruchomienie produkcji śmigieł do wiatraków przez firmę LM Wind Power. W zakładzie zlokalizowanym w Goleniowie pracuje już 380 osób, a docelowo załoga ma się powiększyć do 600 osób.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, swoją fabrykę w Goleniowie otwiera hiszpańska firma Incom, która będzie dostarczać elementy do produkcji śmigieł wiatrowych, a firma Vest-Fiber, producent włókna szklanego, które wykorzystuje się przy budowie wirników turbin, uruchomi swoja fabrykę także w zachodniopomorskiej miejscowości – Myśliborzu.

REKLAMA
REKLAMA

Ponadto, fabrykę wież wiatrowych zarówno do pracy na lądzie jak i na morzu na terenie Stoczni Gdańsk chce rozbudować GSG Towers, która szuka obecnie firmy, która zajmie sie budową infrastruktury. Konrakt warty prawie 100 mln zł netto negocjuje z GSG Towers Budimex. GSG Towers ma już zagwarantowane zamówienia od producentów elektrowni wiatrowych na najbliższe lata.

Z kolei stocznia Crist z Gdyni rozpoczyna produkcję platform do budowy farm wiatrowych na morzu, a także pojazdów do tranportowania elementów elektrowni wiatorowych typu offshore.

Do produkcji wież wiatrowych przymierza się także szczecińska stocznia Gryfia. „Puls Biznesu” wycenił wartość inwestycji w Szczecinie na 150-200 mln zł.

gr