Ile energii w Polsce produkują wiatraki?

Ile energii w Polsce produkują wiatraki?
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Produkcja energii wiatrowej w Polsce rośnie w szybkim tempie. Ile energii produkują już farmy wiatrowe na terenie naszego kraju i ile zarabiają na nich ich właściciele?

Jak wynika z danych PSE Operator, tylko w listopadzie elektrownie wiatrowe w Polsce wyprodukowały 160 GWh energii, co odpowiada łącznym przychodom z tytułu sprzedaży energii i świadectw pochodzenia na poziomie ok. 75,2 mln zł.

REKLAMA

Mimo znaczącego wzrostu zainstalowanych mocy w Polsce w ostatnim czasie, ilość energii wyprodukowanej przez wiatraki w ubiegłym miesiącu była zaledwie o 1 GWh większa niż w listopadzie 2010 roku.

REKLAMA

Wzrost potencjału energetyki wiatrowej w Polsce widać jednak na danych z okresu styczeń-listopad 2011 r., w którym elektrownie wiatrowe działające na terenie naszego kraju wytworzyły 2,26 TWh energii elektrycznej – o 1,13 TWh energii więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W sumie produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła w ubiegłym miesiącu prawie 14,4 TWh i była o 6,7% wyższa niż w tym samym miesiącu w roku ubiegłym.