Komisja Europejska przyznała dotację dla farmy wiatrowej Golice

Komisja Europejska przyznała dotację dla farmy wiatrowej Golice
(Foto: danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}Komisja Europejska przyznała dofinansowanie firmie Acciona Energy Polska na budowę farmy wiatrowej Golice o mocy 38 MW – uruchomionej w maju ubiegłego roku. 

Acciona Energy Polska – spółka należąca do hiszpańskiego koncernu Acciona – otrzyma z Komisji Europejskiej refundację za poniesione koszty w związku z budową farmy wiatrowej Golice – w wysokości 10 mln euro. Dokument w tej sprawie podpisał wczoraj unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. 

REKLAMA

– Jestem bardzo zadowolony z tego, że unijne fundusze regionalne wspierają pierwszą farmę wiatrową w Polsce. Nasza decyzja o dofinansowaniu tego projektu pokazuje zaangażowanie Komisji Europejskiej na rzecz wsparcia realizacji celów klimatycznych do 2020 r. (…) Sami mieszkańcy skorzystają zarówno z dostaw czystszej energii, jak i z nowych miejsc pracy w regionie – Polska Agencja Prasowa cytuje Johannesa Hahna. 

REKLAMA

Farma wiatrowa w Golicach składa się z 19 elektrowni wiatrowych znajdujących się na terenie 340 hektarów. Według inwestora, park wiatrowy koło Golic produkuje energię wystarczającą do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd dla 40 tys. gospodarstw domowych, co pozwala na uniknięcie emisji CO2 na poziomie 77 tys. ton rocznie. Według Komisji Europejskiej budowa farmy wiatrowej Golice przyczyniła się – pośrednio i bezpośrednio – do powstania ok. 600 miejsc pracy. 

W ubiegłym tygodniu Acciona uruchomiła swoją drugą farmę wiatrową w naszym kraju. Moc zlokalizowanego w woj. wielkopolskim parku wiatrowego Krobia I  to 33 MW. 
gramwzielone.pl