
OX2 szykuje wielką farmę wiatrową na Bałtyku
Szwedzki deweloper odnawialnych źródeł energii wystąpił o decyzję środowiskową dla projektu morskiej farmy wiatrowej, która – jeśli zostaną osiągnięte aktualne założenia – ma posiadać moc nawet 5,5 GW...
Szwedzki deweloper odnawialnych źródeł energii wystąpił o decyzję środowiskową dla projektu morskiej farmy wiatrowej, która – jeśli zostaną osiągnięte aktualne założenia – ma posiadać moc nawet 5,5 GW...
Biurokracja i nadmierna liczba procedur to nie tylko problem deweloperów działających na polskim rynku odnawialnych źródeł energii...
Polska Grupa Energetyczna wraz z duńskim koncernem energetycznym Orsted przygotowują się do budowy w polskiej części Morza Bałtyckiego farm wiatrowych o łącznej mocy 2,5 GW. Teraz obie firmy zrobiły kolejny krok na drodze do rozpoczęcia tej wielkiej inwestycji.
ZE PAK i Orsted chcą budować farmy wiatrowe na Bałtyku. Obie firmy wystąpią o pozwolenia lokalizacyjne pod budowę morskich farm wiatrowych...
W ubiegłym roku grupa ZE PAK rozpoczęła działalność w obszarze energetyki wiatrowej, kupując dwa projekty, na które złoży się w sumie 11 turbin. Teraz grupa energetyczna kontrolowana przez Zygmunta Solorza poinformowała o zakupie trzeciego projektu i będzie to największa inwestycja wiatrowa w portfelu ZE PAK.
Rosja była w ostatnich latach interesującym rynkiem dla producentów elektrowni wiatrowych. Z uwagi na wprowadzone w tym kraju warunki wykorzystania w inwestycjach wiatrowych komponentów produkowanych lokalnie musieli oni jednak uruchomić tam swoje zakłady. Jednym z nich był Vestas.
Niemal 6 tys. elektrowni wiatrowych niemieckiego producenta Enercon znalazło się poza zdalną kontrolą. Awaria systemu monitoringu jest tłumaczona zakłóceniami w łączności satelitarnej, których początek zbiegł się z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
PGE i Orsted starają się wspólnie o prawa do zagospodarowania obszaru, który sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją projektu określaonego jako Morska Farma Wiatrowa Baltica mającego skutkować budową największej farmy wiatrowej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie.
W opracowaniu dokumentacji zakupowej i w trakcie postępowania przetargowego na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 doradcą PGE Baltica będzie Energoprojekt-Katowice SA...
W ubiegłym roku w Unii Europejskiej powstały elektrownie wiatrowe o mocy 11 GW. Europejskie stowarzyszenie wiatrowe WindEurope przekonuje, że to za mało, aby zrealizować założenia unijnej strategii energetycznej sformułowanej w Zielonym Ładzie, a także zmniejszać zależność Europy od importu paliw kopalnych.
Nie w Gdyni, jak wcześniej planował rząd, ale w Gdańsku ma powstać terminal instalacyjny dla farm wiatrowych, które będą powstawać w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Rada Ministrów na wczorajszym posiedzeniu przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim, która ma zapewnić odpowiednie standardy w zakresie budowy i utrzymania morskich farm wiatrowych.
Budimex przejmie spółkę celową realizującą projekt wiatrowy w Wielkopolsce. Tym samym Budimex rozpoczął działalności w segmencie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w projektach o dużej mocy.
Siemens Gamesa jest preferowanym dostawcą elektrowni wiatrowych dla dwóch bałtyckich projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię, których łączna moc przekroczy 1,4 GW...
Czołowy producent energii odnawialnej w Polsce – EDPR – w ubiegłym roku uruchomił w naszym kraju kolejne farmy wiatrowe. Odnotowanemu w 2021 roku wzrostowi generacji towarzyszył wzrost cen, które portugalska grupa uzyskała ze sprzedaży energii.