PGE postawi magazyn energii obok fotowoltaiki

PGE postawi magazyn energii obok fotowoltaiki
PGE Energia Odnawialna

Do końca maja przyszłego roku PGE Energia Odnawialna zbuduje na górze Żar w powiecie żywieckim obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej kontenerowy magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh. To pierwszy z kilku magazynów energii, które ma uruchomić PGE.

Zbudowana na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim farma fotowoltaiczna o mocy 0,6 MW jest najwyżej położoną tego typu instalacją w Polsce. Na wysokości 740 metrów n.p.m. znajduje się 2,4 tys. paneli fotowoltaicznych, usytuowanych w 16 rzędach – każdy o mocy 250 W. Łączna powierzchnia paneli wynosi 3,5 tys. m2.

Zgodnie z warunkami umowy, firma My-Soft zainstaluje w pobliżu farmy PV magazyn energii wraz z zaawansowanym układem sterowania w ciągu sześciu miesięcy. Magazyn składać się będzie z dwóch kontenerów wyposażonych w układ bateryjny w technologii LFP (litowo-żelazowo-fosforanowej) oraz przekształtnik AC/DC (przekształcający prąd stały w zmienny).

REKLAMA

Całość będzie zdalnie nadzorowana przez układ sterowania. My-Soft zbuduje też stację transformatorową wraz z rozdzielnicą, siecią światłowodową oraz  przyłączem elektroenergetycznym.

Ma to być instalacja demonstracyjna, służąca realizacji projektu badawczo-rozwojowego pn. Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych.

Celem projektu, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest zweryfikowanie możliwości świadczenia usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii.

Magazyn energii zostanie włączony do sieci średniego napięcia i poddany testom pod kątem współpracy z siecią elektroenergetyczną, co ma służyć wypracowaniu modelu rozliczeń z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Nasze najnowsze przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe, realizowane we współpracy z CIM-mes Projekt, spółką specjalizującą się w wykonywaniu wysoko wyspecjalizowanych obliczeń inżynieryjnych, jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Obecnie można zaobserwować stały wzrost zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii, co wymaga opracowania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznych, a w szczególności sieci średniego napięcia – mówi Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Jak podkreśla PGE EO, aby obniżyć straty energii oraz koszty związane z pracą OZE, stabilizacja powinna mieć miejsce jak najbliżej źródeł energii oraz dostosowywać się automatycznie do lokalnych warunków panujących w sieci.

REKLAMA

Obecnie PGE ma pracować nad kilkoma projektami magazynów energii o łącznej, wstępnie szacowanej mocy około 40 MW. Prace prowadzone są w ramach tzw, Programu Magazynowania Energii i zakładają m.in. budowę pierwszego w Polsce magazynu energii elektrycznej zintegrowanego z blokiem konwencjonalnym.

Magazyn o mocy 1 MW, który ma powstać w należącej do PGE Elektrowni Bełchatów, miałby pełnić wiele funkcji.

Podstawową funkcją, w trakcie normalnej i bezawaryjnej pracy bloku, byłoby zwiększenie mocy przekazywanej do systemu elektroenergetycznego poprzez wyeliminowanie konieczności zostawiania rezerwy mocy na potrzeby PSE, co ma być szczególnie istotne w szczytach dobowych zapotrzebowania na energię elektryczną.

Ponadto magazyn energii w Bełchatowie mógłby pełnić funkcję rezerwy na wypadek braku zasilania podstawowego, zasilając wybrane blokowe urządzenia pomocnicze oraz podtrzymując działanie systemu sterowania, nadzoru i zabezpieczeń w sieci, do której zostanie przyłączony.

W ramach Programu Magazynowania Energii realizowane są również projekty prowadzone przez spółkę PGE Energia Odnawialna, dotyczące nie tylko magazynu energii przy instalacji fotowoltaicznej na Górze Żar, ale także przy farmie wiatrowej Karnice I.

Kolejne dwa projekty są prowadzone w ramach spółki PGE Dystrybucja i są przygotowywane przez jej białostocki oddział. Chodzi o magazyn energii o mocy około 10 MW zlokalizowany w sąsiedztwie stacji 110/15 kV Orla oraz magazyn energii o mocy 20 MW zlokalizowany w sąsiedztwie stacji 110/20 kV Hańcza.

Te magazyny energii miałyby wspomóc pracę lokalnej sieci w sytuacji wahań podaży energii generowanej przez znajdujące się w okolicy wiatraki.

Kolejny z magazynów realizowanych przez spółkę PGE Dystrybucja ma powstać w oddziale rzeszowskim, w okolicy bieszczadzkiej wsi Rzepedź. Ta jednostka będzie mieć moc około 2 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.