Wodór z morskich wiatraków zasili port w Ostendzie

Wodór z morskich wiatraków zasili port w Ostendzie
Equinor

Ma to być pierwszy w Europie komercyjny projekt, w którym zostanie wykorzystany wodór wytwarzany z nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej w tym przypadku produkowanej przez morskie farmy wiatrowe.

Zarządca portu w Ostendzie, DEME – belgijska firma działająca w branży offshore, w tym morskich wiatraków, a także działająca w sektorze energetycznym firma PMV podpisały porozumienie, którego celem jest zasilanie belgijskiego portu wodorem produkowanym z nadwyżek energii wytwarzanej przez pracujące u wybrzeży Belgii morskie farmy wiatrowe.

Instalacja zamieniająca w wodór nadwyżki energii odnawialnej ma zostać uruchomiona w roku 2025. Wytwarzany w niej wodór ma być źródłem energii elektrycznej, cieplnej i zużywanej w transporcie, a ponadto będzie wykorzystywany w procesach przemysłowych, które na razie bazują na wodorze wytwarzanym w wysokoemisyjnych procesach.

REKLAMA

Instalacja nie powinna mieć problemu z dostępem do odpowiednich ilości energii odnawialnej. Zapewnią ją coraz liczniejsze elektrownie wiatrowe, które pracują u wybrzeży Belgii. DEME wylicza, że do końca tego roku na belgijski potencjał morskich wiatraków będzie się już składać 399 turbin o łącznej mocy 2,26 GW, a plany zagospodarowania obszarów morskich dopuszczają postawienie jeszcze 1,75 GW.

Uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy 4 GW powinno dać energię w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu połowy belgijskich gospodarstw domowych. DEME podkreśla, że produkcja z morskich wiatraków nie zawsze będzie pokrywać się z zapotrzebowaniem i tutaj pojawia się przestrzeń do wykorzystania nadwyżek energii i zamiany ich w wodór.

W pierwszej fazie projektu zostanie przeprowadzone studium wykonalności, którego efektem ma być uruchomienie instalacji testowej z elektrolizerem o mocy około 50 MW.

Później, około roku 2022, ma się rozpocząć budowa wielkoskalowej instalacji, której uruchomienie ma nastąpić w roku 2025. Na razie strony porozumienia nie podają parametrów tej instalacji.

REKLAMA

Z przekazanych informacji wynika natomiast, że finalnym efektem projektu o nazwie Hyport ma być zredukowanie emisji CO2 powstających w wyniku działalności portu w Ostendzie o około 500 tys. – 1 mln ton rocznie.

Obecnie największa w Europie instalacja do produkcji zielonego wodoru działa w Austrii. Moc instalacji tzw. power-to-gas uruchomionej w ubiegłym roku w Linzu wynosi 6 MW. Inwestycja kosztowała 18 mln euro, z czego 12 mln euro pochodziło ze środków unijnych.

Natomiast do tej pory o przygotowaniach do budowy największej w Europie instalacji do produkcji zielonego wodoru informował niemiecki operator sieci przesyłowych TenneT.

Instalacji power-to-gas o mocy 100 MW ma powstać w ciągu kilku lat w Diele w północno-zachodnich Niemczech, a do produkcji wodoru zostaną wykorzystane m.in. nadwyżki energii wytwarzanej z wiatraków zlokalizowanych w niemieckiej części Morza Północnego.

Instalację, która powstanie w Dolnej Saksonii, TenneT zrealizuje we współpracy z firmami Gasunie Germany i Thyssengas, i ma ona wchodzić w fazę operacyjną stopniowo od roku 2022.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.