Niemcy uruchomią gazociąg dla wodoru wytwarzanego z OZE

Niemcy uruchomią gazociąg dla wodoru wytwarzanego z OZE
GET H2 Herkules

Konsorcjum firm z udziałem BP i RWE szykuje się do uruchomienia przesyłu gazociągiem liczącym ponad 100 km wodoru wytwarzanego z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Zielony wodór zasili odbiorców przemysłowych, w tym rafinerie należące do BP.

Firmy BP, RWE, Evonik i OGE podpisały porozumienie uruchamiające projekt gazociągu, którym będzie transportowany zielony wodór i który połączy miasta Lingen i Gelsenkirchen.

Wodór ma powstawać w zlokalizowanym w Lingen elektrolizerze o mocy 100 MW, który ma uruchomić spółka RWE Generation i w którym zostanie wykorzystana energia elektryczna pochodząca ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Dostęp do sieci ma być jednak otwarty dla innych dostawców zielonego wodoru, ale także dla odbiorców.

Jak zapewniają autorzy projektu GET H2 Herkules, będzie to pierwszy na świecie wodorowy, publiczny gazociąg w sektorze regulowanym, w przypadku którego dostęp będzie realizowany na zasadach niedyskryminujących ewentualnych kontrahentów, z uwzględnieniem transparentnych cen.

REKLAMA

Wodór będzie transportowany za pośrednictwem głównie istniejącej sieci gazowej należącej do operatorów Nowega i OGE do odbiorców przemysłowych w Lingen, Marl i Gelsenkirchen. Wodór ma zasilać procesy prowadzone m.in. w rafineriach należących do BP.

Dodatkowo na potrzeby projektu powstaną nowe odcinki sieci gazowej, które zrealizuje firma Evonik.

Na dalszym etapie w systemie transportu i przechowywania zielonego wodoru, który powstanie w północnozachodniej części Niemiec, mają zostać wykorzystane istniejące kawerny, aby zwiększyć potencjał magazynowania wodoru, zwiększając tym samym możliwości i bezpieczeństwo dostaw.

Produkcja i dostawy zielonego wodoru mają się rozpocząć pod koniec 2022 roku. Autorzy projektu GET H2 Herkules podkreślają jednak, że warunkiem podjęcia inwestycji jest stwierdzenie „ekonomicznego sensu oraz pojawienie się politycznych warunków”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.