Renault postawi bateryjne magazyny energii

Renault postawi bateryjne magazyny energii
Renault

Renault rozwija systemy stacjonarnego magazynowania energii, w których wykorzysta baterie używane wcześniej w samochodach elektrycznych tej marki. Jeden z projektów realizowanych przez francuski koncern zakłada budowę magazynu mogącego przechować nawet 60 MWh energii elektrycznej.

Jeden z pilotażowych projektów mających na celu sprawdzenie możliwości magazynowania energii z wykorzystanie baterii z samochodów elektrycznych Renault jest realizowany na portugalskiej wyspie Porto Santo.

W 2018 roku lokalne władze oraz przedsiębiorstwo energetyczne EEM, Empresa de Electricidade da Madeira, podjęły współpracę z Grupą Renault w celu stworzenia na wyspie inteligentnego ekosystemu elektrycznego w ramach programu „Smart Fossil Free Island”.

REKLAMA

Opiera się on na samochodach elektrycznych, inteligentnym ładowaniu, ładowaniu odwracalnym oraz magazynowaniu energii.

Do magazynowania energii wytwarzanej przez elektrownie słoneczne i wiatrowe wykorzystywane są regenerowane akumulatory pochodzące z samochodów elektrycznych Renault.

Dodatkowo baterie spełniają ważną rolę w lokalnej sieci elektrycznej. Regulują i stabilizują napięcie sieci, oraz gromadzą energię produkowaną przez lokalne elektrownie słoneczne i wiatrowe.

REKLAMA

Na podobnych zasadach działa program FlexMob’ile na francuskiej wyspie Belle-Île-en-Mer. W ramach tego programu Renault wyposażyło wyspę w swoje akumulatory.

W projekcie FlexMob’ile baterie pochodzące z samochodów elektrycznych Renault mogą być wykorzystywane do magazynowania nadmiaru energii produkowanej w ciągu dnia przez panele fotowoltaiczne umieszczone na dachach budynków. Następnie zgromadzona energia służy do zasilania samochodów elektrycznych lub ogrzewania domów wypoczynkowych.

W tym roku ukończony ma zostać inny realizowany przez Grupę Renault projekt „Advanced Battery Storage”. Zakłada on utworzenie stacjonarnego systemu magazynowania energii z wykorzystaniem akumulatorów trakcyjnych samochodów elektrycznych.

Rozproszony system magazynowania będzie mógł zgromadzić przynajmniej 60 MWh energii elektrycznej i będzie dysponował mocą 70 MW – jak dotąd w Europie nie ma jeszcze bateryjnego magazynu energii o takich parametrach.  

System zostanie rozmieszczony w wielu miejscach we Francji i w Niemczech. Będzie w stanie magazynować energię odpowiadającą rocznemu zużyciu ponad 5 tys. gospodarstw domowych. Jak komentuje francuska grupa, baterie będą świadczyć usługi regulacyjne na rzecz operatorów systemu przesyłowego, pomagając w utrzymaniu odpowiedniej częstotliwości sieci.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.