Deweloper w rok wyda na magazyny energii miliard dolarów

Deweloper w rok wyda na magazyny energii miliard dolarów
NextEra

Czołowy amerykański deweloper odnawialnych źródeł energii NextEra poinformował, że w przyszłym roku zbuduje bateryjne magazyny energii za miliard dolarów. Firma podkreśla, że w części stanów USA technologia magazynów energii zasilanych z fotowoltaiki stała się bardziej efektywna kosztowo jako źródło aktywowane w czasie szczytowego zapotrzebowania od spełniających dotąd tę rolę elektrowni gazowych.

O skali działalności amerykańskiej firmy świadczą liczby z pierwszego kwartału 2020 r., w którym NextEra oddała do użytku elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne oraz magazyny energii o łącznej mocy 1,6 GW.

W całym 2020 roku amerykański deweloper ma uruchomić źródła o mocy 5 GW i zapewnia, że nie dotknie go kryzys związany z epidemią koronawirusa, a wszystkie planowane inwestycje zostaną sfinalizowane w terminie.

REKLAMA

Co więcej NextEra sygnalizuje ogromne inwestycje w bateryjne magazyny energii w 2021 r., zapowiadając, że będzie pierwszą firmą, która na projekty w tym obszarze w skali roku wyda 1 miliard dolarów.

Wiadomo, że jedną z inwestycji będzie realizowany na Florydzie projekt bateryjnego magazynu energii Manatee Energy Storage Center, którego moc wyniesie 409 MW i który realizuje należąca do NextEra lokalna firma energetyczna Florida Power & Light Company (FPL).

Pojemność magazynu planowanego w Manatee County na Florydzie ma wynieść aż 900 MWh i będzie on gromadzić energię produkowaną na pobliskiej farmie fotowoltaicznej.

Włączenie ogromnego magazynu energii do stanowego systemu energetycznego ma ograniczyć zużycie paliw kopalnych, przyspieszając wyłączenie elektrowni gazowych zbudowanych jeszcze w latach 70. XX wieku.

Magazyn ma pomóc stanowej energetyce zwłaszcza w okresach szczytowego zapotrzebowania. Instalacja ma posiadać zdolność dostarczania w czasie dwóch godzin energii odpowiadającej zapotrzebowaniu 329 tys. gospodarstw domowych.

Florida Power & Light Company ma już na koncie pierwsze doświadczenia z łączenia generacji z fotowoltaiki z bateryjnymi magazynami energii.

REKLAMA

W 2018 roku FPL uruchomił bateryjny magazyn energii o parametrach 10 MW/40 MWh, który stanął w Charlotte County, obok uruchomionej w 2016 roku elektrowni fotowoltaicznej o mocy 74,5 MW.

Natomiast na początku 2019 roku FPL, który już teraz jest największym producentem energii słonecznej na Florydzie, ogłosił plan instalacji 30 mln paneli fotowoltaicznych do roku 2030.

W ubiegłym roku FLP podpisał umowę z chińską firmą JinkoSolar na dostawę modułów fotowoltaicznych o mocy aż 3 GW, które mają powstać w fabryce w Jacksonville na Florydzie.

Dzięki wyłączeniu konwencjonalnych elektrowni o mocy 1,638 GW i zastąpieniu ich fotowoltaiką oraz bateriami klienci FPL mają zaoszczędzić w sumie ponad 100 mln dolarów, a uniknięte emisje CO2 szacuje się na ponad 1 mln ton.

NextEra podkreśla, że bateryjne magazyny zasilane energią z fotowoltaiki w najbardziej słonecznych stanach USA stały się tańszą opcją jeśli chodzi o pokrywanie szczytowego zapotrzebowania na energię od wykorzystywanych dotąd w tym celu elektrowni gazowych.

Jak wynika z najnowszego podsumowania inwestycji na rynku bateryjnych magazynów energii w USA, autorstwa firmy Wood Mackenzie, w czwartym kwartale 2019 roku w Stanach Zjednoczonych powstały tego rodzaju instalacje o łącznej mocy 186,4 MW i pojemności 364,2 MWh.

W efekcie łączna moc i pojemność bateryjnych magazynów energii zainstalowanych w USA w całym 2019 roku wyniosła 522,7 MW i 1,113 GWh. W segmencie przemysłowych magazynów energii, instalowanych „przed licznikiem”, największe inwestycje w ubiegłym roku zrealizowano w Massachusetts (75 MWh), na Hawajach (70 MWh) i w stanie Nowy Jork (69 MWh).

Całkowita wartość inwestycji w bateryjne magazyny energii w USA wyniosła w 2019 roku według Wood Mackenzie 712 mln dolarów, a w tym roku ma sięgnąć nawet 2 mld dolarów. Rozwój amerykańskiego rynku magazynów energii mogą jednak spowolnić restrykcje w imporcie baterii z Chin oraz problemy z podażą baterii produkowanych głównie w Azji, wynikające z ograniczania pracy fabryk na skutek koronawirusa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.