Baterie wspomogą pracę elektrowni wiatrowych SGRE

Baterie wspomogą pracę elektrowni wiatrowych SGRE
Siemens Gamesa

Siemens Gamesa zdobył zamówienie na budowę hybrydowego systemu składającego się z elektrowni wiatrowych i bateryjnego magazynu energii, który ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne na wyspie Mindoro na Filipinach.

Na filipińskiej wyspie działa już farma wiatrowa złożona  z ośmiu turbin Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE), każda o mocy 2 MW. Teraz ten sam producent zdobył kontrakt na postawienie przy tej farmie wiatrowej litowo-jonowego magazynu energii o mocy 6 MW, którego zadaniem będzie gromadzenie nadwyżek energii wiatrowej i zwiększenie niezawodności dostaw energii na wyspie.

Cały system ma być gotowy jeszcze w tym roku, a dzięki tej inwestycji zostanie ograniczona produkcja energii z wykorzystywanych dotychczas na wyspie generatorów diesla.

REKLAMA

Dzięki magazynowi energia ma być dostępna zawsze, gdy będzie występować na nią zapotrzebowanie – niezależnie od tego, z jaką mocą będą w danym momencie pracować elektrownie wiatrowe.

Fukcjonowanie hybrydowej elektrowni ma zoptymalizować system EMS (Energy Management System), którego praca będzie nadzorowana przez inżynierów SGRE.

REKLAMA

Hybrydowe elektrownie SGRE mogą pracować zarówno w środowisko on-grid jak i off-grid.

Pierwsza instalacja niepodłączona do centralnej sieci została uruchomiona przez SGRE koło Saragossy w Hiszpanii pod koniec 2015 roku. W projekcie „La Plana” połączono generację z czterech technologii, a także uruchomiono magazyny energii złożone z baterii litowo-jonowych oraz baterii przepływowych.

Z kolei pierwsza hybrydowa elektrownia, która jest połączona z siecią energetyczną, została uruchomiona w Indiach w 2018 roku. Składa się na nią elektrownia fotowoltaiczna o mocy 29 MW oraz farma wiatrowa o mocy 50 MW. SGRE podkreśla, że była to pierwsza w tym kraju hybrydowa elektrownia OZE.

Z kolei w ubiegłym roku SGRE miał zrealizować w Australii on-gridowy projekt łączący pracę baterii o mocy 20 MW i pojemności 34 MWh oraz farmy wiatrowej złożonej z 54 turbin o jednostkowej mocy 3,4 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.