Niemcy i Suadowie szykują ogromą fabrykę baterii przepływowych

Niemcy i Suadowie szykują ogromą fabrykę baterii przepływowych
Sumitomo Electric

W Arabii Saudyjskiej ma powstać ogromna fabryka baterii wykonanych w technologii, która do tej pory nie znalazła szerszego zastosowania. Ta inwestycja może jednak wpłynąć na zmianę tego stanu rzeczy.

Baterie przepływowe (ang. redox flow) mają charakteryzować się wysoką sprawność i długą żywotność sięgającą nawet 20 lat, a przy tym ich zastosowanie ma być uniwersalne i bezpieczne.

Mimo tych zalet, a także mimo rosnącego w szybkim tempie zapotrzebowania na technologie magazynowania, technologia baterii przepływowych na razie nie znalazła szerszego zastosowania w energetyce.

REKLAMA

Jednym z powodów może być brak odpowiedniej skali produkcji, która umożliwiłaby zredukowanie kosztów gromadzenia energii w tego rodzaju bateriach.

Szansę na zmianę tego stanu rzeczy dają plany firmy Sabic działającej w sektorze chemicznym i będącej częścią saudyjskiego koncernu paliwowego Saudi Aramco.

REKLAMA

Inwestycja zostanie zrealizowana przy udziale niemieckiej firmy Schmid Group, która ma dostarczyć sprzęt potrzebny do uruchomienia fabryki, w której w skali roku będą produkowane baterie przepływowe o pojemności 3 GWh. Baterie mają być sprzedawane pod marką Everflow.

Produkcja baterii, w którą ma być zaangażowany również saudyjski fundusz Riwaq Industrial Development Company, miałaby się rozpocząć już w przyszłym roku w strefie przemysłowej znajdującej się w saudyjskim regionie Dammam.

Baterie, które będą produkowane w Arabii Saudyjskiej, mają znaleźć zastosowanie m.in. w stacjonarnych magazynach energii odnawialnej działających np. w ramach mikrosieci energetycznych czy w systemach zasilających infrastrukturę telekomunikacyjną.

Plan budowy fabryki to efekt porozumienia zawartego w ubiegłym roku przez Schmid Group, Sabic oraz Riwaq. Informując o powstaniu joint venture, jego uczestnicy podkreślali, że technologie magazynowania energii będą niezbędne w transformacji energetycznej Arabii Saudjskiej, gdzie do 2030 roku mają powstać odnawialne źródła energii o łącznej mocy 57,5 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.