Pierwszy przemysłowy magazyn energii na Ukrainie

Pierwszy przemysłowy magazyn energii na Ukrainie
Rinat Achmetow. Fot. Juda Engelmayer, flickr cc

Koncern energetyczny DTEK uruchomi pierwszy na Ukrainie bateryjny magazyn energii. Firma należąca do oligarchy Rinata Achmetowa ma już na koncie zbudowanie m.in. największej elektrowni fotowoltaicznej na Ukrainie.

Niemal dokładnie przed rokiem DTEK pochwalił się uruchomieniem największej na Ukrainie i jednej z największych w Europie elektrowni fotowoltaicznych.

Farma fotowoltaiczna o mocy 240 MW składa się z 840 tys. modułów dostarczonych przez chińskiego producenta Risen Energy.

REKLAMA

Inwestycja została zrealizowana w regionie Nikopola w południowej części Ukrainy, w obwodzie dniepropetrowskim, na terenie 437 hektarów, które wcześniej eksploatowano jako kopalnię odkrywkową.

DTEK podkreślał, że budowa wielkiej farmy fotowoltaicznej zajęła tylko 8 miesięcy, co oznacza, że w ciągu dnia instalowano średnio około 1 MW.

Prognoza mówi o rocznej produkcji na poziomie 400 GWh energii elektrycznej, co – jak wylicza DTEK – odpowiada zapotrzebowaniu około 200 tys. gospodarstw domowych.  

REKLAMA

Wcześniej DTEK uruchomił w pobliżu Nikopola, również na terenie zdegradowanym w wyniku działalności przemysłowej, inną ogromną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 MW.

Teraz grupa energetyczna kontrolowana przez ukraińskiego oligarchę Rinata Achmetowa poinformowała o podpisaniu umowy na dostawę pierwszego na Ukrainie, przemysłowego bateryjnego magazynu energii, którego zadaniem ma być stabilizowanie pracy sieci elektroenergetycznej należącej do NPC Ukrenergo.

DTEK informuje, że przewidziany model biznesowy dla tego projektu zakłada też arbitraż cenowy, czyli ładowanie magazynu z sieci w czasie niskich cen energii oraz oddawanie jej w momentach szczytowego zapotrzebowania.  

Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie największej europejskiej elektrowni jądrowej, która znajduje się w obwodzie zaporoskim, nad Zbiornikiem Kachowskim na Dnieprze, około 15 km na wschód od miasta Nikopol. 

Za dostawę magazynu energii ma odpowiadać amerykańska firma Honeywell, która ma zainstalować jednostkę składającą się z baterii litowo-jonowych o mocy 1 MW i pojemności 1,5 MWh. Inwestycja ma być gotowa najpóźniej w 2021 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.