Amerykanie uruchomią ogromne cynkowe magazyny energii

Amerykanie uruchomią ogromne cynkowe magazyny energii
Eos Energy Storage

Amerykański producent magazynów energii z zastosowaniem cynkowej katody pochwalił się zamówieniami na jedne z największych bateryjnych magazynów energii na świecie.

Do tej pory technologia cynkowych baterii rozwijana przez firmę Eos Energy Storage nie znalazła szerszego zastosowania. Wcześniej największe, ale dotąd nie sfinalizowane zamówienie na magazyn energii Eos zdobył w Kalifornii jeszcze w 2015 roku. Ten projekt zakłada budowę systemu o parametrach 10 MW / 40 MWh.

Teraz jednak Eos Energy Storage poinformował o otrzymaniu znacznie większego zamówienia na dostawę magazynu energii w niszowej technologii z katodą określaną w komunikacie jako wodno-cynkowa (ang. aqueous zinc). Pojemność magazynu ma wynieść aż 500 MWh.

REKLAMA

Magazyn energii ma zostać dostarczony do Kalifornii w pierwszym kwartale 2023 roku, a zamówiła go firma Carson Hybrid Energy Storage. Eos podkreśla, że magazyn będzie wspierać kalifornijską sieć, która w coraz większym stopniu bazuje na elektrowniach wiatrowych i fotowoltaice.

Wcześniej, już w przyszłym roku, Carson Hybrid Energy Storage przeprowadzi w Los Angeles, w obszarze sieci zarządzanej przez operatora Southern California Edison, pilotaż z wykorzystaniem cynkowej baterii o mocy 1 MW, która ma funkcjonować w środowisku „za licznikiem”.

– Ostatnie wydarzenia w Kalifornii pokazują, że potrzebna jest kolejna transformacja w energetyce, związana z podażą. Jesteśmy przekonani, że baterie mogące dostarczać energię w dłuższym okresie odegrają w tej transformacji kluczową rolę – komentuje Balki G. Iyee z Eos.

Obecnie największy, uruchomiony dotąd w Kalifornii bateryjny magazyn energii posiada moc 250 MW i bazuje na technologii litowo-jonowej. Inwestor nie podał jednak pojemności.

Amerykański producent podkreśla, że zaletą jego cynkowych baterii w stosunku do alternatywnych rozwiązań bateryjnych, takich jak baterie litowo-jonowe, jest nie tylko zdolność do dłuższego oddawania energii do sieci, ale także większe bezpieczeństwo oraz stosowanie przyjaznych środowisku materiałów, które mają podlegać pełnemu recyklingowi.

REKLAMA

Optymalny czas rozładowywania baterii Eos, które zostaną wykorzystane w Kalifornii, ma wynosić od 4 do 6 godzin, jednak mają one być zdolne do pracy także w dłuższym okresie do 10 godzin. 

Eos Energy Storage

Jeszcze większy cynkowy magazyn Eos ma dostarczyć działającemu w Teksasie producentowi energii International Electric Power.

W tym przypadku zamówienie obejmuje dostawę magazynu energii o pojemności 1 GWh, który zostanie podłączony do systemu energetycznego w ramach rynku zarządzanego przez Electricity Reliability Council of Texas (ERCOT).

To kolejna inwestycja w magazyny energii w Teksasie, która jest ogłaszana w ostatnim czasie. Niedawno inwestor Able Grid rozpoczął tam budowę bateryjnego magazynu energii o mocy 100 MW(AC) i pojemności 100 MWh. Magazyn w miejscowości Chisholm ma rozpocząć pracę w połowie przyszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.