Brytyjczycy budują ogromny magazyn energii w niszowej technologii

Brytyjczycy budują ogromny magazyn energii w niszowej technologii
Highview Power

Brytyjska firma Highview Power rozpoczęła budowę magazynu, w którym energia będzie gromadzona za pomocą skroplonego powietrza. Instalacja pomieści nawet 250 MWh energii. Tyle wystarczy np. do zasilenia około 200 tys. gospodarstw domowych w czasie 5 godzin. Magazyn ma być zdolny do przechowywania energii przez wiele tygodni w przeciwieństwie choćby do bateryjnych magazynów, które mogą przechowywać energię w znacznie krótszych okresach.

Highview Power poinformował o rozpoczęciu budowy największego na świecie magazynu gromadzącego energię w skroplonym powietrzu w technologii tzw. Liquid Air Energy Storage (LAES).

Zgodnie z planami inwestora magazyn o mocy 50 MW i pojemności 250 MWh zostanie podłączony do istniejącej sieci przesyłowej i rozpocznie pracę w roku 2023.

REKLAMA

W sfinansowanie inwestycji w Manchesterze zaangażował się brytyjski rząd, który przeznaczył na ten cel grant w wysokości 10 mln funtów. Cała inwestycja ma kosztować 85 mln funtów.

Model biznesowy zakłada generowanie zysku na świadczeniu usług stabilizowania sieci, zaangażowaniu w rynek mocy, ale także arbitrażu, czyli pobieraniu energii w czasie, gdy jest ona najtańsza i oddawaniu do sieci w czasie szczytowego zapotrzebowania.

W instalacji wykorzystującej technologię LAES powietrze będzie schładzane do temperatury -196 st. C, gromadzone w postaci skroplonej, a w razie potrzeby zamieniane w gaz napędzający turbinę.

Brytyjska firma zapewnia, że to technologia tańsza niż bateryjne magazynowanie energii, a jej zaletą ma być – obok długiego czasu przechowywania energii, liczonego w tygodniach – także żywotność instalacji, która może wynieść 30-40 lat – w porównaniu do baterii, których okres funkcjonowania sięga około 10 lat.

Highview Power szacuje sprawność procesu magazynowania energii w technologii LAES na 60-75 proc. i ma być ona podobna do sprawności magazynowania w bateriach przepływowych. Większa sprawność ma być osiągana w przypadku baterii litowo-jonowych (około 75-85 proc.) czy elektrowni szczytowo-pompowych, dla których brytyjska firma podaje wartość 80 proc.

REKLAMA

Według Highview Energy koszt magazynowania energii w technologii LAES w okresie 10 godzin w systemie o mocy 200 MW i pojemności 2 GWh może wynosić około 110 funtów/MWh.

Pierwszą na świecie przemysłową instalację magazynowania w technologii LAES firma Highview Power uruchomiła w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Instalacja znajdująca się na składowisku odpadów w Bury koło Manchesteru posiada moc 5 MW i pojemność 15 MWh. Uruchomienie pełnoskalowej, komercyjnej instalacji zostało poprzedzone trwającymi kilka lat testami mniejszej instalacji o parametrach 350 kW/2,5 MWh.

Magazyn energii w Bury miał być elementem wirtualnej elektrowni zarządzanej przez firmę KiWi Power, która działa jako agregator na brytyjskim rynku zarządzania popytem. Dzięki magazynowi energii KiWi Power będzie mógł zarządzać energią w ilości odpowiadającej trzygodzinnemu zapotrzebowaniu około 5 tys. średniej wielkości brytyjskich gospodarstw domowych.

Natomiast pod koniec 2019 r. brytyjska firma poinformowała o przygotowaniach do budowy pierwszego magazynu energii LAES w Stanach Zjednoczonych.

Instalacja o parametrach 50 MW i 400 MWh miałaby powstać w amerykańskim stanie Vermont, który przyjął cel zwiększenia udziału energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym do 90 procent do roku 2050.

Zadaniem magazynu, na którego wykonanie Highview Power zdobył kontrakt w USA, ma być poprawienie parametrów lokalnego systemu energetycznego oraz możliwość odbioru nadwyżek energii odnawialnej. Sam magazyn będzie można także ładować energią z sieci w czasie niskiego zapotrzebowania i przy niskich cenach na rynku hurtowym.

Wcześniej w tym roku w brytyjską firmę zainwestował 46 mln dolarów zainwestowała japońska grupa Sumitomo Heavy Industries (SHI).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.