ELQ będzie sprzedawać magazyny energii czołowego niemieckiego producenta

ELQ będzie sprzedawać magazyny energii czołowego niemieckiego producenta
Tesvolt

Notowana na giełdzie NewConnect spółka ELQ będzie sprzedawać w Polsce bateryjne magazyny energii jednego z czołowych  niemieckich producentów tego rodzaju urządzeńfirmy Tesvolt, która wcześniej w tym roku uruchomiła największą w Europie fabrykę stacjonarnych magazynów energii.

ELQ SA poinformował o podpisaniu umowy z firmą Eisall Sp. z o.o. w zakresie „wspólnego prowadzenia działań w celu budowy kompetencji i doświadczenia w zakresie wykorzystania, oferowania i sprzedaży magazynów energii, dążenia do osiągnięcia na rynku polskim pozycji czołowych firm oferujących rozwiązania związane z magazynowaniem energii w oparciu o ogniwa litowo-jonowe”.

W obszarze magazynów energii ELQ i Eisall mają oferować rozwiązania niemieckiego producenta magazynów energii Teslvolt. Eisall posiada wyłączność na sprzedaż produktów tej firmy na naszym rynku.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu Tesvolt rozpoczął produkcję stacjonarnych, bateryjnych magazynów energii w największej tego rodzaju fabryce w Europie.

Linie produkcyjne uruchomione w Wittenberdze w landzie Saksonia-Anhalt początkowo mają umożliwiać wytwarzanie w skali dnia magazynów o pojemności 1 MWh oraz 255 MWh w skali roku.

W fabryce będą powstawać magazyny o mocy zaczynającej się od 9,6 kWh, a maksymalna moc pojedynczych magazynów produkowanych w Wittenberdze ma być liczona w megawatach.

W magazynach marki Tesvolt zostaną wykorzystane pryzmatyczne ogniwa litowo-niklowo-manganowo-kobaltowe (Li-NMC), które będzie dostarczać koreańska firma Samsung SDI.

REKLAMA

Fabryka magazynów energii Tesvolt jest zasilana wyłącznie energią słoneczną. W tym celu powstał system fotowoltaiczny o mocy 200 kWp. Nadwyżki energii produkowanej z fotowoltaiki będą magazynowane w bateriach o całkowitej pojemności 350 kWh, a dodatkowo energia słoneczna będzie wspierać system pomp ciepła.

Jedną z większych realizacji niemieckiej firmy w ostatnim roku była dostawa magazynów energii o mocy 4,4 MW i pojemności 4,4 MWh do Wielkiej Brytanii, na farmę fotowoltaiczną o mocy 7,4 MW. Instalację obsługują dwa centralne falowniki SMA Sunny Central Storage 2200.

Kontenerowy magazyn energii mogący pomieścić baterie o pojemności 4,4 MWh Tesvolt zaprezentował podczas odbywających się w ubiegłym roku targów Intersolar w Monachium.

Tesvolt zapewniał, że to urządzenie jest o 40 proc. bardziej efektywne ekonomicznie od swojego poprzednika. Ma to wynikać m.in. z możliwości zgromadzenia dwukrotnie większej ilości energii w danej objętości.  

Magazyn TPS 2.0 ma zapewniać ponadto o 30 proc. niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń.

Urządzenie ma charakteryzować także m.in. zdolność pracy w temperaturach od -40 do +55 st. C, a także funkcja tzw. black-startu czy możliwość współpracy z systemami sztucznej inteligencji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.