Ogromna bateria zasili Nowy Jork

Ogromna bateria zasili Nowy Jork
Southern California Edison

Koncern energetyczny Con Edison zbuduje w Nowym Jorku jeden z największych na świecie bateryjnych magazynów energii. Ta inwestycja ma znaczenie zwłaszcza w kontekście planowanego wzrostu udziału zielonej energii w stanowym miksie energetycznym  w tym mającej pochodzić z ogromnych morskich farm wiatrowych.

Con Edison we współpracy z deweloperem odnawialnych źródeł energii 174 Power Global wybuduje w nowojorskiej dzielnicy Queens bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 400 MWh.

W komentarzu do tej inwestycji prezes Con Edison, Tim Cawley, podkreśla jej znaczenie w kontekście rozwoju morskich farm wiatrowych, które mają powstać u wybrzeży amerykańskiego stanu, a także zastępowania magazynami szczytowych, konwencjonalnych jednostek wytwórczych.

REKLAMA

Inwestycja ma być gotowa do końca 2022 r. i wpisze się w strategię energetyczną stanu Nowy Jork, którego zapotrzebowanie na energię do 2030 roku ma być zaspokajane ze źródeł odnawialnych przynajmniej w 70 procentach.

Taki udział zielonej energii ma zostać zapewniony m.in. dzięki morskim farmom wiatrowym o łącznej mocy ok. 9 GW.

Dwa lata temu stanowy regulator New York State Public Service Commission zatwierdził aktualizację strategii w obszarze magazynów energii, zgodnie z ktorą do roku 2030 ich potencjał ma wzrosnąć do 3 GW. Cel 1,5 GW, o którym była mowa wcześniej, ma zostać osiągnięty pięć lat wcześniej.

Con Edison ma już doświadczenia w uruchamianiu pierwszych bateryjnych magazynów energii. Największy z nich  będący jednocześnie największym urządzeniem tego rodzaju w Nowym Jorku  posiada moc 4,8 MW, został uruchomiony we współpracy z firmą Enel-X i zasila centrum handlowe na Brooklynie.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Nowa inwestycja amerykańskiego koncernu energetycznego należy do największych na globalnym rynku bateryjnych magazynów energii.

Obecnie największy na świecie jest uruchomiony w tym roku w Kalifornii przez dewelopera LS Power magazyn o mocy 250 MW i pojemności 250 MWh. Natomiast w przyszłym roku miano lidera przejmie budowany na zlecenie kalifornijskiego koncernu PG&E magazyn o mocy 182,5 MW i pojemności 730 MWh.

Łączna moc i pojemność bateryjnych magazynów energii zainstalowanych w USA w całym 2019 roku wyniosła 522,7 MW i 1,113 GWh. W tym roku ten wynik zostanie wyraźnie poprawiony.

Tylko w trzecim kwartale 2020 roku w Stanach Zjednoczonych powstały magazyny energii o łącznej mocy 476 MW i jest to wynik lepszy aż o 240 proc. od dotychczas najlepszego kwartału na amerykańskim rynku tego rodzaju urządzeń

Analitycy amerykańskiej firmy Wood Mackenzie szacują, że w tym roku amerykański rynek po raz pierwszy przekroczy granicę 1 GW zainstalowanych magazynów, co oznacza inwestycje warte ponad 1 mld dolarów. Portfel bateryjnych projektów rozwijanych przez deweloperów w USA ma sięgać już 130 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.