Zbiorcze magazyny energii. Ten przykład pokazuje, że to działa

Zbiorcze magazyny energii. Ten przykład pokazuje, że to działa
Synergy

Zbiorcze magazyny energii mogą być antidotum na problemy z zarządzaniem siecią energetyczną, która nie jest przygotowana na wzrost liczby prosumentów. Pozytywne doświadczenia w tym zakresie mają już operatorzy sieci i prosumenci w Australii, gdzie prosumencka fotowoltaika jest już teraz znaczącym komponentem systemu energetycznego.

Australia to obok USA najszybciej rozwijający się rynek magazynów energii. Australijczycy instalują zarówno duże, przemysłowe magazyny, które w miejsce konwencjonalnych i mniej efektywnych elektrowni stabilizują pracę farm wiatrowych i fotowoltaicznych – jak również mniejsze magazyny, które zwiększają bezpieczeństwo i niezależność energetyczną setek tysięcy australijskich prosumentów.

W Australii realizowany jest również inny pomysł na wykorzystanie bateryjnych magazynów energii w celu stabilizowania lokalnych sieci i budowania bezpieczeństwa energetycznego odbiorców energii.

REKLAMA

To zbiorcze magazyny energii, które buduje już m.in. operator systemu energetycznego Ausgrid, umieszczając je w miejscach, w których na okolicznych domach pracują instalacje fotowoltaiczne.

Zdolności gromadzenia energii w takich magazynach są udostępniane prosumentom, którzy mogą przechować część wytworzonej energii, której nie byli w stanie na bieżąco skonsumować, aby wykorzystać ją w czasie, gdy nie pracuje fotowoltaika.

W ten sposób rosną możliwości podłączania do sieci kolejnych instalacji fotowoltaicznych, a ich właściciele mogą zwiększać bezpieczeństwo energetyczne, jednocześnie zmniejszając rachunki za energię.

O efektach trwającego 5 lat pilotażu związanego z eksploatacją zbiorczego magazynu energii poinformował lokalny koncern energetyczny ze stanu Australia Zachodnia – firma Synergy.  

Wzięło w nim udział 113 prosumentów z miasta Perth, wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne o mocy co najmniej 1,5 kW. Od kwietnia 2016 roku uzyskali oni możliwość gromadzenia części produkowanej energii w magazynie litowo-jonowym, którego pojemność wyniosła 1,1 MWh.REKLAMA


Synergy podaje, że gospodarstwa domowe, które skorzystały z udostępnionych zdolności magazynowania energii, zmniejszyły o 85 proc. pobór energii z sieci w okresach szczytowego zapotrzebowania – a więc w czasie, kiedy energia z sieci jest najdroższa.

W efekcie łączna suma wygenerowanych oszczędności w okresie pilotażu wyniosła około 76 tys. dolarów australijskich (około 212 tys. PLN).

Synergy wylicza, że w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego przeciętna oszczędność w skali miesiąca wyniosła 29 AUD, dla 2-osobowych gospodarstw domowych było to średnio 32,6 AUD na miesiąc, a dla gospodarstw złożonych z czterech osób oszczędności wyniosły 47,5 AUD (135 PLN).

Autorzy projektu zaznaczają, że lepsze wykorzystanie możliwości, które dają programy takie jak zrealizowany w Perth, wymaga edukacji i uświadamiania odbiorców, jeśli chodzi o zarządzanie zużyciem energii.  

Tymczasem Synergy rozpoczął właśnie realizację kolejnego projektu zakładającego wykorzystanie bateryjnych magazynów energii, które tym razem zostaną zainstalowane docelowo na terenie 16 szkół, tworząc w ten sposób wirtualną elektrownię. Operator podkreśla walor edukacyjny tego projektu. Uczniowie będą mogli poznać zasady i korzyści funkcjonowania magazynów energii i wirtualnej elektrowni.

Synergy

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.