LG przejął jednego z liderów rynku magazynowania energii

LG przejął jednego z liderów rynku magazynowania energii
NEC Energy Solutions

LG Energy Solution nabył 100 proc. udziałów firmy NEC Energy Solutions z siedzibą w USA od japońskiego NEC Corporation. Do tej pory LG dostarczał do magazynów energii swoje baterie, a także sprzedawał mniejsze, prosumenckie magazyny energii. Teraz, po przejęciu NEC ES, koreańska firma stanie się kompleksowym wykonawcą przemysłowych magazynów energii.

Firma NEC ES została założona w 2014 roku w wyniku przejęcia przez NEC Corporation przedsiębiorstwa A123 Systems rozwijającego technologie związane z magazynowaniem energii.

Wartość tej transakcji wyniosła wówczas 100 mln USD, a NEC Energy Solutions stał się jednym z czołowych dostawców oferujących integrację systemów wytwarzania z magazynami energii. W czasie swojej działalności firma zgromadziła 986 MW w projektach magazynowania energii w Ameryce Północnej i Południowej, Europie i Azji, co czyniło ją jedną z wiodących firm na szybko rozwijającym się rynku bateryjnych magazynów energii. 

REKLAMA

Jak czytamy na portalu Energy Storage News, w ubiegłym roku okazało się, że NEC ES zamierza jednak zakończyć swoją działalność. Operacja wycofywania się z rynku miała rozpocząć się już w czerwcu 2020 roku, ale z powodu pandemii COVID-19 została opóźniona. Niektóre oddziały przedsiębiorstwa kontynuowały działalność, aby współpracować z dotychczasowymi kontrahentami, jednak firma nie poszukiwała już nowych zleceń.

Jeden z ostatnich kontraktów NEC ES został zrealizowany w miejscowości Tusimice w Czechach, gdzie dostarczono bateryjny magazyn energii o mocy 4 MW i pojemności 2,8 MWh. Inwestycja jest elementem pilotażu prowadzonego przez czeską grupę energetyczną CEZ oraz krajowego operatora sieci przesyłowej CEPS. 


Dwóch członków kierownictwa NEC ES, dyrektor generalny Steve Fludder i wiceprezes ds. marketingu Roger Lin, dołączyli w październiku 2020 do innej amerykańskiej firmy zajmującej się magazynowaniem energii – LS Energy Solutions. Ten pierwszy ostatnio otrzymał awans na stanowisko prezesa i dyrektora generalnego firmy.

REKLAMA

LG Energy Solution to jeden z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych. Jedna z największych fabryk baterii na świecie, która należy do koreańskiej grupy, znajduje się pod Wrocławiem.

Jak ocenia Energy Storage News, LG Energy Solution będzie chciało wykorzystać przejęcie NEC Energy Solutions do rozszerzenia swojej działalności związanej w systemami magazynowania energii głównie na rynku północnoamerykańskim, gdzie wraz z rozwojem rynku stacjonarnych magazynów energii LG zaczęło dostarczać baterie do coraz większych projektów.

Doniesienie o przejęciu NEC ES pojawiło się kilka dni po ukazaniu się informacji o awarii w największym na świecie stacjonarnym magazynie energii, który powstał w Kalifornii i do którego baterie dostarczyła koreańska firma. Awaria była spowodowana przegrzaniem się baterii od LG.

Wcześniej do podobnej awarii doszło w magazynie energii uruchomionym w Teksasie, w którym również zostały zastosowane baterie od LG. Skutkiem tej awarii była nawet hospitalizacja strażaków biorących udział w akcji gaśniczej. Koreańska firma niedawno wycofała również ze względów bezpieczeństwa niektóre ze swoich domowych systemów przechowywania energii.

W pierwszym kwartale tego roku pojawiła się informacja, że LG Energy Solution w ciągu najbliższych czterech lat planuje zainwestować ponad 4,5 miliarda dolarów w produkcję baterii w USA . Plany LG obejmują budowę co najmniej dwóch fabryk. Inwestycje mają zaowocować zwiększeniem rocznych zdolności produkcyjnych koreańskiego koncernu o 70 GWh.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.