Taryfa na energię od Tesli dla niemieckich prosumentów

Taryfa na energię od Tesli dla niemieckich prosumentów
Tesla

Firma Octopus Energy zaoferuje niemieckim prosumentom taryfę na energię elektryczną od Tesli. Warunkiem skorzystania z nowej oferty jest posiadanie instalacji fotowoltaicznej współpracującej z bateryjnym magazynem energii Powerwall. Z czasem prosumenci wyposażeni w takie urządzenia będą mogli zostać włączeni do wirtualnej elektrowni i korzystać z taryfy dynamicznej. 

Taryfa na energię elektryczną, która jest firmowana przez Teslę, ma być tańsza od ceny energii oferowanej niemieckim gospodarstwom domowym w ramach standardowej oferty Octopus Energy.

W ramach nowej oferty sprzedawca ma zapewnić, że koszty zakupu energii od wytwórcy zostaną przeniesione na odbiorcę końcowego bez dodatkowej marży. Przy tym ma być jednak doliczana stała opłata w wysokości 3 euro miesięcznie.

REKLAMA

Dla pokazania korzyści płynących z przejścia na nową taryfę Octopus Energy podaje przykładową kalkulację dla gospodarstwa domowego zużywającego rocznie 3,5 MWh energii elektrycznej.

Przyjęto koszt energii na poziomie 8,09 eurocenta/kWh, koszty dodatkowych opłat i podatków wynoszące 19,05 eurocenta/kWh oraz zmienne koszty dystrybucyjne 2,39 eurocenta/kWh, co daje razem stawkę 29,53 eurocenta/kWh. Taka cena ma przekładać się na miesięczny rachunek za energię wynoszący 89,13 euro, co w skali roku oznacza koszt 1033,56 euro.

Do tego doliczana jest stała miesięczna opłata za dystrybucję w wysokości 4,01 euro oraz opłata za korzystanie z taryfy Tesli wynosząca 3 euro/miesiąc.

W sumie roczny koszt zużycia energii wynosi więc 1117,68 euro, czyli przeciętnie 93,14 euro na miesiąc.

REKLAMA

Cena energii ma być gwarantowana na okres 2 lat. Przy tym na początku zostanie określona indywidualnie w zależności od lokalizacji odbiorcy.

Minimalny okres obowiązywania umowy to 1 miesiąc. Rezygnacja może nastąpić w dowolnym momencie bez dodatkowych kosztów.

Octopus ma zapewniać, że dostarczana energia w 100-procentach pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Początkowo Octopus Energy testował nową ofertę od marca br. w landzie Badenia-Wirtembergia, a od lipca także w Bawarii. Teraz ma ona być dostępna już dla wszystkich niemieckich prosumentów – w tym użytkujących wynajmowane lokale mieszkalne.

Warunkiem jest jednak posiadanie instalacji fotowoltaicznej oraz domowego magazynu energii Tesli. Nie jest przy tym wymagane zainstalowanie inteligentnego licznika ani żadnego dodatkowego urządzenia.

Z czasem oferta Octopusa i Tesli ma zostać rozszerzona o możliwość włączenia użytkowników magazynów Powerwall do systemu wirtualnej elektrowni, co może zapewnić im dodatkowe źródła dochodów.

Co więcej planowane jest uruchomienie oferty z taryfą dynamiczną, w której cena energii pobieranej z sieci przez klienta Octopusa będzie wyznaczana zgodnie z bieżącymi cenami na rynku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.