Northvolt wybuduje trzecią gigafabrykę. O lokalizacji zdecydowało OZE

Northvolt wybuduje trzecią gigafabrykę. O lokalizacji zdecydowało OZE
Northvolt

Northvolt podpisał list intencyjny z położonym na północy Niemiec landem Schleswig-Holstein i regionem Heide w sprawie budowy fabryki baterii litowo-jonowych o łącznej mocy produkcyjnej 60 GWh rocznie. Wybór tej lokalizacji wynika z dużych wolumenów energii odnawialnej trafiających do lokalnej sieci.

Northvolt ogłosił plan wybudowania gigafabryki baterii w Heide w landzie Schleswig-Holstein w północnych Niemczech.

Z potencjalną roczną mocą produkcyjną wynoszącą 60 GWh Northvolt Drei ma dostarczać na rynek europejski baterie litowo-jonowe dla około miliona pojazdów elektrycznych.

REKLAMA

Northvolt Drei ma wyprodukować pierwsze baterie w 2025 r. i zapewnić około 3000 nowych miejsc pracy.

Nowa gigafabryka zwiększy możliwości produkcyjne Northvolt do ponad 170 GWh, wspierając jednocześnie cel firmy, aby produkować baterie w sposób charakteryzujący się wykorzystaniem jedynie czystej energii oraz cyrkularnością, co – jak ocenia szwedzka firma – znacząco różni się od dominującego podejścia dzisiejszego globalnego przemysłu.

Dlaczego wybór lokalizacji kolejnej fabryki Northvolt padł na północny region Niemiec?

W Heide mają powstawać baterie litowo-jonowych o wysokiej wydajności, które jednocześnie będą posiadać najniższy ślad węglowy spośród baterii wytwarzanych w kontynentalnej Europie.

Jak tłumaczy szwedzka firma, właśnie w tym regionie znajdują się „najczystsze” sieci energetyczne w Niemczech, w których występują nadwyżki energii elektrycznej wytwarzanej przez lądową i morską energetykę wiatrową, uzupełniane energią odnawialną, która jest dostarczana poprzez sieci transgraniczne z Danii i Norwegii.

REKLAMA

– Sposób, w jaki produkujemy ogniwa bateryjne, ma ogromne znaczenie. Jeśli w produkcji używany jest węgiel, w baterii automatycznie zawarta jest spora ilość CO2, jeśli jednak użyjemy odnawialnej energii, mamy możliwość stworzenia zrównoważonego produktu. Nasza filozofia jest taka, że nowe energochłonne gałęzie przemysłu, takie jak produkcja baterii, powinny powstawać geograficznie jak najbliżej produkcji czystej energii – komentuje CEO szwedzkiej firmy Peter Carlsson.

Szwedzi podkreślają, że region Heide i obszary przemysłowe otaczające Hamburg idealnie pasują do coraz szerszej obecności Northvolt w Europie.

Oprócz położenia w samym centrum powstającego europejskiego łańcucha dostaw baterii, łączącego Skandynawię i pozostałą część Europy, region zapewnia także przestrzeń potrzebną do budowy fabryki o rozmiarach umożliwiających seryjną produkcję, która jest kluczowa do zredukowania kosztów baterii.

Dodatkowe korzyści ma zapewnić dostęp do niemieckich kompetencji przemysłowych i doświadczenia z branży motoryzacyjnej.

Projekt Northvolt Drei oraz wszystkie decyzje podejmowane w związku z budową fabryki będą dyktowane zrównoważonym rozwojem – dlatego fabryka będzie pozyskiwać znaczące wolumeny potrzebnych surowców naturalnych z recyklingu baterii. Jest to spójne z celem Northvolt, który zakłada, że do 2030 roku 50 proc. surowców będzie pozyskiwał z recyklingu.

Poza produkcją baterii, Northvolt Drei będzie także zakładem recyklingu baterii, co ma zapewnić wydajne ponowne użycie produktów ubocznych z procesów produkcyjnych, a także zrównoważone rozwiązanie dla baterii do pojazdów elektrycznych wycofanych z eksploatacji, odzyskanych z europejskich rynków.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.