Najlepsze magazyny energii na Intersolar 2022

Najlepsze magazyny energii na Intersolar 2022
Intersolar Europe 2022

W trakcie odbywających się w ubiegłym tygodniu targów Intersolar Europe jury przyznało nagrody dla najlepszych produktów w kategorii magazynowania energii elektrycznej. Wśród zwycięzców znalazły się magazyny zgłoszone do konkursu przez chiński CATL oraz niemieckie firmy STABL Energy i Voltfang Industrial.


CATL: EnerOne

Contemporary Amperex Technology Limited (CATL) z siedzibą w Chinach została nagrodzona za wprowadzoną już w 2020 roku zintegrowaną baterię EnerOne opartą na ogniwach LFP (litowo-żelazowo-fosforanowych) o pojemności 280Ah każde.

REKLAMA

Bateria ma sumaryczną pojemność nominalną 372,7 kWh i zajmuje przy tym niewielką powierzchnię 1,69 m2. Charakteryzuje się szybkością rozładowywania 1C i ma zadeklarowaną żywotności na 10 000 cykli.

 

CATL / Intersolar Awards 2022

Dużą zaletą baterii jest szeroki zakres temperaturowy jej pracy wynoszący od -30 do +55 st. C. Otwiera to szanse magazynowania energii elektrycznej w miejscach, gdzie temperatury często bywają skrajne.

Jak czytamy na stronie CATL, na koniec 2021 roku EnerOne pracowały już w 25 krajach z udokumentowanymi danymi dotyczącymi zmagazynowanej energii na poziomie 25 GWh.

STABL Energy GmbH: Modułowy wielopoziomowy inwerter STABL SI 100

Założona w 2019 roku niemiecka firma STABL Energy podczas tegorocznych targów Intersolar została nagrodzona za swój modułowy, wielopoziomowy inwerter SI 100 przeznacozny dla systemów magazynowania energii.

Urządzenie ma być odpowiedzialne za proces przełączania zasilania w tryb poboru energii z baterii, zastępuje więc tym samym standardowy falownik i wykonuje jego zadania znacznie szybciej i bardziej efektywnie. Inwerter IS 100 generuje napięcie AC, włączając lub wyłączając (w razie potrzeby) baterie, dzięki czemu kontroluje procesy ładowania i rozładowywania. STABL SI 100 wykorzystuje niższe napięcie niż w rozwiązaniach konwencjonalnych, co ma wpływ na większą wydajność konwersji – podnosi ją nawet do 99,4%.

STABL Energy / Intersolar Awards 2022

REKLAMA

Co więcej, zastosowanie IS 100 ma być pomocne w przypadku optymalizacji pracy baterii o różnych poziomach żywotności. Będzie to miało szczególne znaczenie w systemach opartych częściowo na bateriach nowych, a częściowo na bateriach używanych (np. z samochodów elektrycznych).

Voltfang Industrial: ESS oparty na używanych bateriach 

Trzecim laureatem w kategorii Electrical energy storage została niemiecka firma Voltfang Industrial opracowująca systemy magazynowania zużytych akumulatorów litowo-jonowych z samochodów elektrycznych.

Jej rozwiązania są kompatybilne z modułami akumulatorowymi z samochodów różnych marek. Oferuje zarówno rozwiązania dla klientów indywidualnych, jak i duże kontenery z bateriami dla przemysłu.

Rozwiązanie rezydencjalne składa się z odzyskanych przez Voltfang modułów bateryjnych zamkniętych w szafie o wymiarach min. 2000 x 400 x 600 mm (w zależności od pojemności), inwertera oraz licznika energii elektrycznej. Pojemność baterii waha się w zakresie 20–200 kW, napięcie nominalne wynosi 48 V. Magazyn energii ma stopień ochrony IP55 i może pracować w zakresie temperatur od -10 do +50 st. C.

Voltfang Industries / Intersolar Awards 2022

Voltfang Industries opatentowało również własny system zarządzania baterią (BMS), który może komunikować się z systemem pierwotnie obsługującym odzyskane baterie i dalej wykorzystywać go w celu zarządzania procesami ładowania. Voltfang daje klientom 10-letnią gwarancję na pojemność baterii.

Rozwiązanie dla przemysłu, czyli Voltfang Plus, składa się z szaf bateryjnych (zawierających baterie zużyte z EV pozyskane przez Voltfang), falowników, szafy przyłączeniowo-sterowniczej, modułu klimatyzacyjnego, systemu ochrony przeciwpożarowej, systemu ochrony sieci oraz EMS i BMS.

Pojemność baterii waha się w przedziale od 250 kWh do 1 MWh. System jest objęty stopniem ochrony IP35 i może pracować w zakresie temperatur od -20 do +45 st. C. Producent gwarantuje utrzymanie pojemności baterii na określonym poziomie przez 10 lat. Cały system magazynowania ma 5-letnią gwarancję produktową.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.