Wielkoskalowy polski magazyn energii ma zgodę na przyłączenie

Wielkoskalowy polski magazyn energii ma zgodę na przyłączenie
Minutor Energia

MTR Farm PV2, spółka zależna firmy Minutor Energia, otrzymała warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej o mocy do 2,5 MW dla bateryjnego magazynu energii. Jego pojemność ma sięgnąć 8 MWh. Jego dokładna lokalizacja nie została podana. Na razie wiadomo, że inwestycja jest szykowana w jednym z miast wojewódzkich.

Bateryjny magazyn energii budowany przez MTR Farm PV2 postawiony zostanie na gruncie o powierzchni 75 m2. Spółka zawarła 15-letnią umowę dzierżawy gruntu.

Producent zakłada, że magazyn zostanie oddany do użytkowania w pierwszej połowie 2023 roku.

REKLAMA

­– Zgoda na przyłączenie do sieci magazynu o mocy do 2,5 MW to dla nas kolejny duży krok w rozwoju. Widzimy rosnące znaczenie magazynowania energii w stabilizacji całego systemu elektroenergetycznego, w tym wielkoskalowych magazynów energii – mówi Zbisław Lasek, prezes grupy Minutor Energia.

Spółka od trzech lat działa na szeroko pojętym rynku OZE. Obecnie koncentruje się na klientach biznesowych, angażuje się w projekty klastrowe i farmowe, a także w przedsięwzięcia z obszaru magazynowania energii.

Jak informuje Lasek, Minutor zamierza być kompletną grupą kapitałową.

– Mamy zarówno spółki posiadające i dewelopujące projekty OZE, teraz dokładamy kolejny element, czyli produkcję magazynów energii – podkreśla prezes grupy Minutor Energia. – Dzięki takiej konstrukcji możemy podejmować się najbardziej skomplikowanych projektów. Jesteśmy przygotowani do rozwoju rynku OZE po stronie skomplikowanych projektów dla energochłonnych przedsiębiorstw,  możemy łatwo reagować na nowe trendy

REKLAMA

Magazynowanie energii przyszłością sektora OZE

Jak zaznacza Zbisław Lasek, magazynowanie energii jest coraz mocniej nasilającym się trendem.

Nasz projekt wpisuje się w przyszłość rynku zarówno usług elastycznościowych, jak i zmian zachodzących na rynku mocy oraz możliwości udziału w bieżącym handlu energią – odbioru po niższych stawkach, sprzedaży po droższych, co w efekcie przekłada się na stabilizację sieci. Magazynowanie to przyszłość niezależnie od źródła pochodzenia energii  – mówi Lasek.

W tym roku spółka Minutor Energia ruszyła z produkcją pierwszego polskiego magazynu energii przeznaczonego dla prosumenta. Model MTR Cells K10 o pojemności 10 kW, oparty na ogniwach litowo-żelazowo-fosforanowych, jest kompatybilny z falownikami Goodwe i Sofar i opracowany przez polskich projektantów.

W ostatnim czasie GPW zakwalifikowała Minutora do segmentu NC Focus, skupiającego najbardziej perspektywistyczne spółki z rynku New Connect.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.