Australia wycofuje kolejne baterie LG z gospodarstw domowych

Australia wycofuje kolejne baterie LG z gospodarstw domowych
fot. LG Energy Solution

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów rozszerza wycofywanie baterii litowo-jonowych LG z rynku konsumenckiego. Przyczyną jest obawa o możliwość wywołania pożaru przez baterie. LG deklaruje pełne wsparcie dla klientów w zakresie wymiany produktu na nowy.

Od października 2019 roku zgłoszonych zostało dziewięć przypadków uszkodzonych baterii, których awarie doprowadziły do uszkodzenia mienia, a w jednej sytuacji spowodowały obrażenia u użytkownika. 

Zdaniem Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) oprócz LG potencjalnie wadliwe baterie na rynek mieli wprowadzić również: SolaX, Opal, Redback, Red Earth, Eguana i Varta. Ryzyko obejmuje możliwość przegrzania i zapalenia się baterii.

REKLAMA

Dlatego ACCC prowadzi teraz kampanię informacyjną. Chce się skontaktować z około 5 tys. gospodarstw domowych, aby zdobyć informacje o używanych w nich bateriach i doprowadzić do wyłączenia i wymiany wadliwych produktów. Jednocześnie ACCC wzywa klientów, którzy kupili systemy bateryjne, do samodzielnego sprawdzenia ich numerów seryjnych i w razie potrzeby ich wyłączenia. Lista wadliwych baterii jest stale aktualizowana.

Do tej pory wymienionych lub usuniętych zostało około 2,9 tys. baterii. Kolejnych 1,4 tys.wyłączono lub zmniejszono ich maksymalną pojemność ładowania do 75 proc., aby obniżyć ryzyko przegrzania podczas oczekiwania na wymianę lub zwrot pieniędzy.

REKLAMA

LG oferuje darmową wymianę lub rekompensatę finansową

Firma LG postanowiła bezpłatnie wymienić wadliwe baterie, wyprodukowane w okresie od 29 marca 2017 roku do 12 września 2018 roku. Klienci mogą też odmówić darmowej wymiany i wnioskować o pełen zwrot pieniędzy oraz darmowe usunięcie wadliwej baterii z ich posesji. W przypadku gdy gospodarstwo domowe odnotuje wzrost rachunków za prąd wynikający z niedziałającego systemu magazynowania energii, LG ma zwrócić różnicę.

Jak czytamy w komunikacie ACCC, LG poinformowało, że dotychczas udało się zidentyfikować około 10 tys. baterii, które mogą być zagrożone przegrzaniem. W związku z tym producent zamierza zainstalować specjalne oprogramowanie diagnostyczne, które pomoże zidentyfikować wadliwe baterie, podlegające darmowej wymianie. Zanim jednak oprogramowanie zostanie wykorzystane, ACCC przeprowadzi jego testy, aby mieć pewność, że jego działanie przynosi oczekiwane rezultaty.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.