REKLAMA
 
REKLAMA

Ten duet rozpocznie testy magazynu energii opartego na soli kuchennej

Ten duet rozpocznie testy magazynu energii opartego na soli kuchennej
Fot. Aquabattery

Aquabattery i Statkraft już niebawem rozpoczną wspólne prace nad wdrożeniem pilotażowej baterii, której zdolność do magazynowania energii elektrycznej bazuje na właściwościach soli kuchennej.

O partnerstwie obie firmy poinformowały w trakcie trwającej obecnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28. Ich projekt ma przyspieszyć komercjalizację wielkoskalowego magazynu energii, który umożliwia długoterminowe jej magazynowanie, a przy tym do jego działania wykorzystuje się szeroko dostępne surowce.

Współpraca Aquabattery i Statkraft może już niebawem zrewolucjonizować rynek magazynów energii. Aquabattery to holenderska firma od 2014 r. pracująca nad wdrożeniem systemu magazynowania energii, którego działanie ma się opierać na soli kuchennej i wodzie. Obecnie opracowana przez nią technologia gwarantuje – jak twierdzą przedstawiciele firmy – długoterminowe i bezpieczne magazynowanie energii bez konieczności wykorzystywania surowców krytycznych.

REKLAMA

Statkraft z kolei to norweskie przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem energii odnawialnej, z bogatym doświadczeniem w zakresie krótko- i długotrwałego magazynowania energii elektrycznej.

Pilotażowy magazyn energii

W ramach zawiązanego partnerstwa firmy rozpoczną współpracę w celu opracowania pilotażowego projektu magazynowania energii na bazie technologii Aquabattery. Pilotażowy system ma powstać w holenderskim mieście Delft. Testy potrwają 6-12 miesięcy. Ich głównym celem jest zbadanie możliwości skalowalności rozwiązania i jego opłacalności komercyjnej. Statkraft oprócz swojego dużego doświadczenia wspomoże  też projekt finansowo.

W istocie Aquabattery to kwasowo-zasadowa bateria przypływowa, której zasada działania bazuje na procesie odwracalnej dysocjacji. System magazynuje energię elektryczną w postaci chemicznej. Jego budowa jest prosta – składa się w głównej mierze ze zbiorników, w których przechowywana jest słona woda i roztwory (odpowiednio kwasowe i zasadowe), oraz pomp tłoczących płyny i elektrod oddzielonych membranami.

Podczas ładowania baterii (magazynowania energii) roztwór słonej wody przepływa przez stos membran. Wówczas pod wpływem pola elektrycznego (nadmiernej energii elektrycznej, która ma zostać zmagazynowana) wytwarzane są roztwór kwasowy i zasadowy. Roztwory te (kwasowy i zasadowy) są następnie pompowane do specjalnych zbiorników.

 

REKLAMA

Ładowanie baterii. Fot. Aquabattery

Proces rozładowywania polega na przepompowywaniu roztworów kwasowego i zasadowego z powrotem przez stos membran. Wówczas w wyniku wymieszania się płynów ponownie powstaje słona woda, a efektem ubocznym procesu jest energia elektryczna, która może być dalej wykorzystywana na konkretne cele w określonym czasie.

 

Rozładowywanie baterii. Fot. Aquabattery

Poprzez modyfikacje poszczególnych elementów systemu można dostosowywać jego poszczególne funkcje. Moc wyjściowa systemu będzie zależeć od powierzchni elektrod. Im większa będzie objętość zbiorników, tym dłuższy czas przechowywania. Twórcy systemu twierdzą, że Aquabattery pozwala na długotrwałe magazynowanie prądu przez nawet 8 godzin.

Ponadto producent wskazuje, że Aquabattery jest wysoce opłacalnym rozwiązaniem o żywotności nawet 20 lat. Na tle konwencjonalnych systemów wykorzystujących materiały łatwopalne system magazynowania energii oparty na słonej wodzie ma być wolny od zagrożeń pożarowych i wybuchów. To dodatkowo wpływa na obniżeniu CAPEX-u w związku z ograniczeniem koniecznych działań prewencyjnych.

Grant na rozwój

W tym roku holenderska firma Aquabattery została wyróżniona i trafiła do grona 60 firm, które otrzymają wsparcie finansowe w ramach zadania „Material Independence and Circular Batteries”. Jego budżet wynosi 800 mln euro (około 3,5 mld zł).

Jak czytamy w komunikacie Aquabattery, środki finansowe mają zostać wykorzystane na przyspieszenie komercjalizacji systemu magazynowania energii, a także na dalsze badania w celu doskonalenia technologii.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Rzygać już mi się chcę od tych artykułów w którym każdy opisany pomysł jest nazwany rewolucyjnym lub ,,game changer „. Względem samego artykułu. Osiem godzin to niby długotrwałe przechowywanie energii. Wyjątkowo niską wartość jak na rewolucyjny wynalazek.

Nie 8 godzin trwa magazynowanie energii, ale o wiele dłużej. Roztwór zasady i roztwór o kwasu można przechowywać bardzo długo… .

Nie jest to żadna nowość. To jest niezmiernie stara technologia. Koło 10 lat temu bsterie oparte na soli produkował Aquion! Nie przyjęły się se względu na duże wymiary oraz wagę, i cenowo też dobrze nie wychodziły jak się wszystko poprawnie policzyło..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA