Tak ZPUE odpowiada na transformację energetyki

Tak ZPUE odpowiada na transformację energetyki
Fot. ZPUE SA

Inteligentna stacja transformatorowa SPS z podziemnym magazynem energii zaprojektowana i wybudowana przez ZPUE S.A. została po raz pierwszy zaprezentowana podczas odbywających się w Bielsku-Białej Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB. Urządzenie jest połączone z turbiną wiatrową i panelami fotowoltaicznymi. Posiada także ładowarkę do pojazdów elektrycznych.

Premiera SPS została zorganizowana na stoisku ZPUE w Bielsku-Białej, mimo, że sama stacja znajduje się w odległej o ok. 160 km Włoszczowie w woj. świętokrzyskim. Dzięki łączom telekomunikacyjnym uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć transmisję na żywo nie tylko obrazu z kilku kamer, ale także przepływy prądów w SPS.

Stacja znajduje się na placu przed główną siedzibą ZPUE, w niewielkim budynku, w którym znajduje się nowoczesna aparatura oraz podziemne magazyny energii. Na dachu stacji zainstalowano panele fotowoltaiczne oraz postawiono turbinę wiatrową oddaloną o kilkadziesiąt metrów. Na zakładowym parkingu znajduje się także ładowarka do pojazdów elektrycznych zasilana w energię z SPS.

REKLAMA

Idea budowy stacji po raz pierwszy została przedstawiona przez spółkę z Włoszczowy podczas ubiegłorocznej edycji Targów ENERGETAB. – Pokazaliśmy wówczas wizualizację naszego SPS-a. W tym roku, zgodnie z naszym hasłem „Urzeczywistniamy obietnice”, prezentujemy gotowy i działający produkt – mówi prezes ZPUE Wojciech Kosiński

Do naszego krajobrazu na stałe weszły elektrownie wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne, a na ulicach pojawia się coraz więcej elektrycznych samochodów. Tym samym wzrasta zapotrzebowanie na infrastrukturę niezbędną do ich ładowania, a także magazynowania zielonej energii – mówi przewodniczący rady nadzorczej ZPUE S.A. oraz prezes grupy Koronea Bogusław Wypychewicz.

REKLAMA

Jak zaznacza, w wielu miejscach dotychczasowa infrastruktura będzie musiała być wspierana takimi magazynami, w przeciwnym razie może być niewystarczająca w obliczu wielkich zmian, jakie obserwujemy w energetyce.

SPS umożliwia magazynowanie energii zarówno poprzez pobieranie jej z sieci dystrybucyjnej w tańszej taryfie nocnej, a także z odnawialnych źródeł energii. Z zapasów można korzystać poza czasem generacji lub w przypadku braku zasilania spowodowanego np. awarią sieci.

Podziemny magazyn energii zapewnia nie tylko bezpieczeństwo dostaw, ale również obniża ryzyko związane ze szczytowym przekroczeniem zamówionej mocy, która dla wszystkich podmiotów  gospodarczych mieści się w ustalonych ramach. Ich przekroczenie wiąże się z karami. Dzięki magazynowi energii pokryjemy potencjalne „peaki” poboru mocy przez klienta – wyjaśnia Maciej Naparty, dyrektor Centrum Badań Rozwoju i Unifikacji w ZPUE S.A.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.