Ruszyła budowa największego w Polsce bateryjnego magazynu energii

Ruszyła budowa największego w Polsce bateryjnego magazynu energii
Fot. Energa

Rozpoczęto budowę największego w kraju bateryjnego magazynu energii elektrycznej o mocy 6 MW i pojemności 27 MWh. Hybrydowy magazyn powstaje w efekcie projektu realizowanego przez Energię we współpracy z japońskim Hitachi oraz Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Inwestycja jest zlokalizowana w pobliżu należącej do Energi farmy wiatrowej Bystra koło Pruszcza Gdańskiego.

Energa już eksploatuje pierwszy w kraju przemysłowy, bateryjny magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh, który powstał w pobliżu Pucka.

Teraz wraz z partnerami Hitachi i PSE państwowy koncern energetyczny zabiera się za budowę jeszcze większej instalacji przeznaczonej do gromadzenia energii, która stanie w pobliżu należącej do Energi farmy wiatrowej Bystra.

REKLAMA

Hybrydowy magazyn energii elektrycznej o mocy 6 MW oraz pojemności 27 MWh będzie się składał z dwóch zespołów baterii litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych.

Cel projektu to przetestowanie rozwiązań pozwalających na ochronę sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych wysokiego napięcia przed przeciążeniami, a także praktyczne sprawdzenie możliwości wykorzystania tego typu technologii na potrzeby bilansowania niedoborów bądź nadmiaru produkowanej energii. Służyć temu ma zastosowanie systemu automatyki SPS (Special Protection Scheme).

Inwestycja realizowana przez Energę jest efektem współpracy z japońską organizacją rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), która finansuje japońską technologię.

Polsko-japońskie przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach projektu „Smart Grid Demonstration Project in Poland”, którego koordynatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Uruchomienie magazynu przewidziano na drugą połowę 2019 r.  

W październiku 2018 r. spółka Energa Wytwarzanie uzyskała pozwolenie na budowę budynku magazynowego o powierzchni 1200 m2. W kolejnym miesiącu podpisano umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą – Przedsiębiorstwem Budowlanym PBI Niewczas, Patoka s.j.

Zakończenie budowy hali przewidziane jest na drugi kwartał 2019 r. Po montażu niezbędnych urządzeń nastąpi roczny okres testów wydajności magazynu energii i systemu SPS.

Inwestycja zostanie oceniona m.in. pod względem wydajności oraz możliwości zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.

REKLAMA

Budowa hybrydowego bateryjnego magazynu w Bystrej jest kluczem do rozwiązania problemów związanych ze specyfiką wytwarzania energii elektrycznej z OZE. Dzięki niemu uporamy się z głównym problemem odnawialnych źródeł energii, to znaczy nadprodukcją lub niedoborem energii podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Rozwój nowoczesnych magazynów energii, mogących przechowywać nadwyżki i w razie potrzeby, oddających ją do sieci, jest niezbędny, aby móc zwiększyć udział OZE w produkcji energii elektrycznej i dostosować jego skalę do aktualnych potrzeb gospodarki – mówi Piotr Meler, prezes zarządu Energa Wytwarzanie SA. 

Do budowy pierwszych bateryjnych magazynów energii przygotowują się także pozostałe państwowe koncerny energetyczne.

W październiku ubiegłego roku kontrakt na budowę magazynu energii o mocy 3 MW i pojemności 0,7 MW podpisał Tauron. Wykonawcą będzie konsorcjum firm Griffin Group Energy i Leclanche. Instalacja powstanie przy stacji energetycznej w miejscowości Cieszanowice w opolskiej gminie Kamiennik. Ta stacja współpracuje z należącą do Taurona farmą wiatrową Lipniki o mocy 30 MW, zlokalizowaną w odległości kilku kilometrów od projektowanego magazynu.

Inwestycję Taurona wspomogą unijne środki w wysokości 9,41 mln zł przyznane z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, z poddziałania 1.4.1 „Wsparcie budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych o charakterze pilotażowym i demonstracyjnym”.

Z kolei Polska Grupa Energetyczna ogłosiła w ubiegłym roku plan budowy bateryjnego magazynu energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh na górze Żar – obok należących do PGE farmy fotowoltaicznej o mocy 600 kW oraz elektrowni szczytowo-pompowej.

Celem tego projektu, który zostanie dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest opracowanie modelu świadczenia usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe.

Na jego realizację konsorcjum firm PGE Energia Odnawialna SA oraz CIMmes Projekt otrzymało w ubiegłorocznym konkursie NCBiR w ramach programu sektorowego PBSE dofinansowanie w wysokości 3,28 mln zł. Wartość całego projektu oszacowano tymczasem na 6,9 mln zł.

Na projekt związany z rozwojem usług systemowych z wykorzystaniem magazynów energii grant w wysokości 3,45 mln zł w tym samym konkursie pozyskała też Enea.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.