
Miliardowe wsparcie dla branży energochłonnej
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy publicznej o wartości 1,2 mld euro (5,5 mld zł) na wsparcie energochłonnych przedsiębiorstw, które borykają się z rosnącymi kosztami energii.
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy publicznej o wartości 1,2 mld euro (5,5 mld zł) na wsparcie energochłonnych przedsiębiorstw, które borykają się z rosnącymi kosztami energii.
Od 1 października w Warszawie nie można palić węglem w piecach i kominkach. Zakaz obowiązuje w ramach znowelizowanej uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Uchwała ta wprowadza także zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej.
W tym tygodniu w Niemczech rozpoczął się nabór wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i stacje ładowania samochodów elektrycznych. Mimo ogromnego budżetu nabór został zamknięty po upływie doby.
Od dziś gminy mogą składać wnioski o dotacje w drugiej edycji rządowego programu Ciepłe Mieszkanie. Docelowo finansowanie ma trafić do właścicieli i najemców mieszkań w lokalach wielorodzinnych, także komunalnych, oraz wspólnot mieszkaniowych obejmujących 3–7 lokali.
Operatorzy sieci dystrybucyjnych (OSD) mogą starać się o dofinansowanie działań mających na celu poprawę parametrów jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej oraz budowę systemu magazynowania.
Resort rozwoju przygotował rozporządzenie, które otwiera drogę do wsparcia środkami publicznymi polskiego przemysłu czystych technologii energetycznych. Wsparcie w formie dotacji ma trafić do producentów paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, turbin wiatrowych, baterii czy elektrolizerów.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o dacie uruchomienia programu dotacyjnego z budżetem 1,75 mld zł. Pomoc przeznaczona jest dla właścicieli i najemców mieszkań w lokalach wielorodzinnych oraz określonych wspólnot mieszkaniowych.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło nabór w ramach programu wsparcia dla klastrów energii, spółdzielni energetycznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jest on finansowany ze środków KPO.
Program Czyste Powietrze obchodzi swoje pięciolecie. Skorzystało z niego prawie 700 tys. polskich gospodarstw domowych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wylicza, ile kosztowały inwestycje objęte programem i jakie korzyści jego beneficjenci mogą zobaczyć w rachunkach za energię.
W województwie podlaskim trwa nabór wniosków na dofinansowanie projektów budowy i rozbudowy magazynów energii elektrycznej oraz magazynów ciepła poprawiających sprawność wykorzystania energii z OZE.
Druga edycja programu Ciepłe Mieszkanie ma ruszyć jeszcze we wrześniu br. NFOŚiGW zaplanował wyższe dotacje i lekko zmodyfikował zasady udziału w programie dotacyjnym.
Trzecie w tym roku ogłoszone w Austrii zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych i systemów magazynowania energii spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. W ciągu pierwszych 30 minut po otwarciu naboru pobrano tysiące „biletów” uprawniających do złożenia wniosku.
Realizowany od początku tego roku program dofinansowania na odnawialne źródła energii dla rolników zostanie zasilony dodatkowymi środkami. Dotychczas w programie Energia dla Wsi złożonych zostało kilkadziesiąt wniosków. Na razie zawarto jednak tylko jedną umowę o dofinansowanie.
Realizowany od 7 miesięcy nabór wniosków o dotacje na montaż fotowoltaiki na blokach wielorodzinnych cieszy się sporym zainteresowaniem. O dofinansowanie w ramach tzw. grantu OZE wystąpiło już ponad 2,4 tys. wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Kilkanaście milionów złotych finansowania otrzyma firma z województwa łódzkiego, która zutylizuje odpady pochodzące z produkcji, wykorzystując je do wytwarzania energii.