Nowe programy dofinansowania na OZE i elektromobilność

Nowe programy dofinansowania na OZE i elektromobilność
Paulina Hennig-Kloska. Fot. MKiŚ

Dzisiaj minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska ogłosiła nowe programy dofinansowania na odnawialne źródła energii i rozwój elektromobilności. Resort klimatu chce na nie przeznaczyć 6,9 mld zł.  

Dzisiaj podczas konferencji poświęconej nowym programom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) przygotowywaną ofertę dofinansowania przedstawiła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Szefowa resortu klimatu skupiła się na omówieniu programów, których uruchomienie już wcześniej komunikował NFOŚiGW.

Dofinansowanie na domowe elektrownie wiatrowe

Minister Hennig-Kloska potwierdziła dzisiaj uruchomienie programu, o którym w ostatnich dniach zrobiło się głośno w krajowej branży OZE. Chodzi o program Moja Elektrownia Wiatrowa, z którego mają być finansowane inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe oraz współpracujące z nimi magazyny energii.

REKLAMA

Na program Moja Elektrownia Wiatrowa resort klimatu chce przeznaczyć 400 mln zł. Pieniądze mogą trafić do prosumentów inwestujących w przydomowe wiatraki o maks. mocy 20 kW i wysokości maks. 30 m. Warunkiem jest produkcja energii na własne potrzeby. Dofinansowanie można otrzymać także na współtowarzyszący turbinie wiatrowej magazyn energii o minimalnej pojemności 2 kWh. Więcej o planowanych zasadach dofinansowania w artykule: Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe już w 2024.

Ogłoszenie tego programu, poprzedzone trwającymi zaledwie kilka dni konsultacjami, ostatnio spotkało się z krytyką m.in. Konfederacji Lewiatan, która uznała plany wdrożenia programu dofinansowania na małe elektrownie wiatrowe za przedwczesne i obarczone ryzykiem nieosiągnięcia zakładanych efektów.

Więcej pieniędzy na energię odnawialną dla rolników

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało dzisiaj ponadto zwiększenie budżetu programu Energia dla Wsi, z którego można otrzymać dofinansowanie na produkcję i magazynowanie energii odnawialnej na terenach wiejskich. Pierwsza edycja tego programu ruszyła przed rokiem, a nabór powinien zostać zamknięty z końcem obecnego miesiąca. Wnioskowana wartość dofinansowania już przekracza budżet tego programu – mimo przeznaczenia na ten cel sporej kwoty 1 mld zł. Więcej o zasadach programu Energia dla Wsi i sytuacji w zakresie aplikowania o środki w artykule: Miliard złotych dotacji na energię odnawialną na obszarach wiejskich.

Ponieważ program Energia dla Wsi na razie okazuje się sukcesem, Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce go kontynuować, dokładając na dofinansowanie na energię odnawialną dla rolników aż 2 mld zł.

Dotacje na elektryczne ciężarówki i stacje ładowania

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała też dzisiaj uruchomienie dwóch nowych programów mających wspierać rozwój elektromobilności.

Pierwszy z nich to Wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3. Ten program zakłada dofinansowanie do zakupu lub leasingu ciężarowych pojazdów zeroemisyjnych. Na ten cel ministerstwo chce przeznaczyć 1 mld zł. W programie ma zostać udostępnione dofinansowanie do 400 tys. zł dla pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 oraz maks. do 750 tys. zł dla pojazdów kategorii N3, lecz nie więcej niż 30-60 proc. kosztów kwalifikowanych w obu kategoriach.

Drugi z programów w zakresie elektromobilności to Wsparcie budowy i/lub rozbudowy ogólnodostępnych stacji ładowania dla transportu ciężkiego. Celem tego programu jest rozwój infrastruktury ładownia dla zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych, zlokalizowanych przy trasach sieci bazowej TEN-T, centrach logistycznych oraz terminalach intermodalnych. Na ten cel MKiŚ chce przeznaczyć 2 mld zł.

REKLAMA

Z dofinansowania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zrealizują zadania polegające na wybudowaniu lub rozbudowie ogólnodostępnych stacji ładowania prądem stałym o mocy nie mniejszej niż 350 kW. Przewidziano dofinansowanie w formie dotacji. Będzie ona mogła pokryć nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Dofinansowanie na kogenerację

Minister klimatu zapowiedziała dzisiaj ponadto nową pulę środków w programie Kogeneracja dla energetyki i przemysłu. Dotychczas z tego programu można było otrzymać dofinansowanie na inwestycje dotyczące budowy lub przebudowy instalacji wytwórczych o mocy co najmniej 10 MW pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, a także wykorzystujących ciepło odpadowe, energię odnawialną czy paliwa gazowe (z programu zostały wyłączone instalacje spalające węgiel). Dodatkowo wsparcie można było przeznaczyć na przyłączenie do sieci lub uruchomienie magazynu energii współpracującego z jednostką wytwórczą.

Teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce dołożyć do programu Kogeneracja dla energetyki i przemysłu dodatkowe 1,5 mld zł.

Polska dostanie co trzecie euro z Funduszu Modernizacyjnego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakończyło prace nad omówionymi dzisiaj programami i obecnie ma czekać na zatwierdzenie przez Europejski Bank Inwestycyjny – z uwagi na planowane finansowanie tych programów ze środków z unijnego Funduszu Modernizacyjnego. Minister Hennig-Kloska wyraziła nadzieję, że ten proces zakończy się w marcu i nabory wniosków zostaną uruchomione jeszcze w tym kwartale.

Fundusz Modernizacyjny to instrument Unii Europejskiej, którego zadaniem jest finansowania inwestycji związanych z transformacją energetyczną w państwach UE, których PKB per capita jest niższe niż 60 proc. średniej unijnej (zgodnie z poziomem z 2013 r.). Aktualnie obejmuje on 13 państw UE – w tym Polskę.

Fundusz Modernizacyjny jest zasilany wpływami z unijnego systemu handlu emisjami ETS. Do funduszu trafią środki ze sprzedaży 4,5 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 sprzedawanych w półrocznych transzach przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

Polsce przypada obecnie 34,2 proc. dostępnej puli środków z Funduszu Modernizacyjnego.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.