W całym tygodniu Niemcy mieli 65 proc. energii z OZE

W całym tygodniu Niemcy mieli 65 proc. energii z OZE
Fot. Windenergieanlagen

Niemieckie „Energiewende” ma na koncie nowy rekord. W ubiegłym tygodniu odnawialne źródła energii zaspokoiły w sumie 65 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Niemczech. To tyle, ile Niemcy mają osiągnąć zgodnie z rządowym planem w skali całego roku w 2030 r.

W 2018 r. udział odnawialnych źródeł energii w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł do 40 proc. Aktualna niemiecka strategia energetyczna zakłada, że w roku 2030 udział OZE w produkcji energii elektrycznej za naszą zachodnią granicą wzrośnie do 65 proc.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu źródłom odnawialnym za Odrą udało się osiągnąć właśnie taki poziom w produkcji energii elektrycznej.

REKLAMA

Niemieckie OZE wytworzyły w minionym tygodniu łącznie 7,39 TWh energii elektrycznej, co pozwoliło na osiągnięcie udziału w krajowym miksie wytwarzania na poziomie 64,8 proc.

Ponadto niemieckie źródła odnawialne w tym miesiącu odnotowały już kilka dni, w których ich udział w miksie produkcji energii elektrycznej w Niemczech zbliżył się lub przekroczył 70 proc. – w niedzielę 3 marca wyniósł 72,5 proc., kolejnego dnia w poniedziałek 4 marca spadł tylko niewiele do 69,8 proc., a w sobotę 9 marca sięgnął 73,7 proc.

W pierwszych 10 dniach tego miesiąca udział OZE w miksie energetycznym naszych zachodnich sąsiadów tylko w ciągu trzech dni był poniżej 60 proc. Najniższy odnotowano w dniu 1 marca, w którym OZE miały 30-procentowy udział w wytwarzaniu energii elektrycznej.

REKLAMA

Największy udział w osiągniętym w ubiegłym tygodniu rekordowym wyniku miały elektrownie wiatrowe, które wytworzyły w sumie 5,55 TWh energii elektrycznej, odpowiadając za 48,4 proc. produkcji energii w Niemczech.

Do tego 0,87 TWh dołożyły elektrownie biomasowe (7,7 proc.), elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały 0,57 TWh (5,1 proc.), a elektrownie wodne 0,4 TWh (3,6 proc.).

Niemiecki miks wytwarzania energii elektrycznej w ubiegłym tygodniu uzupełniły elektrownie na węgiel brunatny, produkując 1,35 TWh (11,9 proc.), elektrownie jądrowe wytworzyły 1,47 TWh (12,9 proc.), elektrownie gazowe dołożyły 0,61 TWh (5,4 proc.), a elektrownie na węgiel kamienny – 0,53 TWh, pokrywając 4,7 proc. miksu wytwarzania.

Wygenerowana w ubiegłym tygodniu przez niemieckie wiatraki energia, w ilości 5,5 TWh, to mniej więcej tyle, ile potrzebne jest, aby zasilić cały polski system energetyczny przez 1/3 miesiąca (nasze wiatraki w skali miesiąca produkują w zimie ok. 1,5 TWh, zaspokajając ok. 10 proc. całkowitego miesięcznego zapotrzebowania).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.