InnovFin: finansowanie dla innowacyjnych firm

InnovFin: finansowanie dla innowacyjnych firm
Fotolia

Europejski Fundusz Inwestycyjny i PKO Leasing S.A. podpisały nową umowę gwarancji mechanizmu InnovFin w ramach programu Horyzont 2020 oraz tzw. Planu Junckera. PKO Leasing może udostępnić polskim przedsiębiorcom blisko 257 mln zł preferencyjnego finansowania w formie leasingu i pożyczek.

Europejski Fundusz Inwestycyjny i PKO Leasing S.A. zawarły umowę gwarancji InnovFin w ramach Horyzont 2020, programu Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji na lata 2014-2020.

Dzięki wsparciu z mechanizmu InnovFin instytucje finansowe, będące tzw. Narodowymi Pośrednikami Finansowymi, mogą przyznawać leasingi i pożyczki na atrakcyjniejszych warunkach niż rynkowe.

REKLAMA

Dzięki gwarancji portfelowej przyznanej przez Europejski Fundusz Inwestycyjny, PKO Leasing ma udzielać leasingu i pożyczek na preferencyjnych warunkach. Umowa, realizowana w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera), w ciągu dwóch lat może wygenerować 256,8 mln zł nowych środków dla polskich, innowacyjnych firm.

Nowa umowa InnovFin zapewni polskim przedsiębiorcom dodatkowy impuls finansowy, wspierając ich wysiłki w obszarze badań i innowacji. Plan Inwestycyjny dla Europy zapewnia tysiącom polskim firm lepszy dostęp do europejskich instrumentów finansowych – komentuje Carlos Moedas, unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji.

Jak zaznacza dyrektor generalny Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, Pier Luigi Gilibert, umowy zawierane przez EFI z instytucjami finansowymi w Polsce mają na celu udostępnienie polskim przedsiębiorcom szerokiego zakresu instrumentów finansowych w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy.

To już kolejna umowa podpisana przez PKO Leasing z EFI, której celem jest ułatwienie naszym klientom dostępu do finansowania. W październiku 2018 r. zawarto umowę gwarancji COSME, dzięki której z preferencyjnej oferty może skorzystać ponad 10 tys. przedsiębiorców z sektora MŚP.

REKLAMA

Dzięki obecnej umowie będziemy w stanie wspierać szczególny rodzaj przedsiębiorstw: inwestujących w działalność badawczą, bądź stawiających na innowacyjne rozwiązania. Tego typu działania z natury obciążone są większym ryzykiem, co może wiązać się z trudnością pozyskania kapitału. Część z takich transakcji byłaby trudna do sfinansowania w standardowym procesie leasingu czy pożyczki – komentuje Paweł Pach, prezes zarządu PKO Leasing S.A.

Wartość leasingu lub pożyczek oferowanych przez PKO Leasing w ramach umowy InnovFin wynosi od 107 tys. zł do 13 mln zł.

Z finansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający poniżej 500 pracowników, spełniający przynajmniej jedno z tzw. kryteriów innowacyjności. Kryteria te obejmują m.in. szybki wzrost przedsiębiorstwa, zaangażowanie w działalność badawczą bądź innowacyjną w ciągu ostatnich 2-3 lat, lub też zgłoszenie zapotrzebowania na finansowanie innowacyjnych projektów.

Oferta PKO Leasing została uruchomiona w marcu 2019 r. i będzie dostępna przez dwa lata, bądź do wyczerpania środków.

PKO Leasing od 16 lat współpracuje z instytucjami unijnymi, realizując w tym czasie umowy na 5 mld zł w umowach fundingowych i ponad 2,6 mld zł w umowach gwarancyjnych. W ramach tych umów spółka zrealizowała ponad 100 tys. transakcji i sfinansowała potrzeby ok. 60 tys. klientów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.