Polskie miasto buduje własną sieć energetyczną. Opartą na OZE

Polskie miasto buduje własną sieć energetyczną. Opartą na OZE
Stacje ładowania autobusów elektrycznych w Ostrowie Wlkp. Fot. UM Ostrów Wlkp.

W Ostrowie Wielkopolskim w poniedziałek oficjalnie ruszy budowa miejskiego systemu elektroenergetycznego, którym będzie przesyłana do odbiorców lokalnie produkowana energia. Pierwsza energia wytworzona z biomasy ma popłynąć do mieszkańców w przyszłym roku.

Ostrów Wielkopolski jest inicjatorem unikatowego w skali ogólnopolskiej projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego.

Jak wskazują autorzy projektu, to aktywna odpowiedź lokalnego samorządu na rosnące ceny energii elektrycznej.

REKLAMA

Projekt zakłada budową własnej miejskiej sieci zielonej energii, rozwój inwestycji w segmencie odnawialnych źródeł energii i systemowe zarządzanie energią w celu jej lokalnego bilansowania.

Szczególnym elementem Ostrowskiego Rynku Energetycznego ma być współpraca na linii samorząd – sektor komunalny – mieszkańcy.

W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych.

Cel to doprowadzenie do samowystarczalności energetycznej miasta do 2040 roku, a już od 2020 roku ORE ma zapewnić pierwszym mieszkańcom tańszą, miejską i odnawialną energię.  

W najbliższy poniedziałek oficjalnie rozpocznie się budowa miejskiej sieci elektroenergetycznej, którą popłynie produkowana lokalnie energia.

Jak tłumaczy portalowi Gramwzielone.pl Mateusz Nycek z miejskiej spółki Centrum Rozwoju Komunalnego SA, pierwszy odcinek sieci o długości ponad 3 km powstanie od Centrum Przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego do Ostrowskiego Parku Przemysłowego przy ul. Wrocławskiej.

REKLAMA

Siecią popłynie prąd wytwarzany przez miejską spółkę komunalną Ostrowski Zakład Ciepłowniczy m.in. z biomasy drzewnej.

Zasięgiem pierwszego odcinka sieci objętych zostanie kilkadziesiąt obiektów należących do instytucji publicznych i firm, jak również 26 bloków mieszkalnych.

Moc przygotowana dla odbiorców to 2 MWe, a potencjał jest szacowany nawet na 8 MWe.

Szacunkowa wartość inwestycji to około 1,5 mln zł, a pierwsza energia ma popłynąć miejską siecią do odbiorców  już w przyszłym roku.

Jak podkreśla Mateusz Nycek, Ostrowski Rynek Energetyczny to innowacyjny i wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki obywatelskiej, który ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii, a także poprawę jakości środowiska.  

– Dzięki odważnemu wyjściu poza sferę samorządowo-komunalną i udziałowi w projekcie ORE kilkudziesięciu znaczących przedsiębiorców, potencjał działania w gronie ponad 50 partnerów-założycieli wyniesie już 50 proc. zapotrzebowania na energię całego Ostrowa Wielkopolskiego. Rynek energii w Ostrowie Wielkopolskim szacowany jest na około 400 mln złotych rocznie. Analizy wskazują, że dzięki stworzeniu Ostrowskiego Rynku Energetycznego około 50 mln złotych rocznie może pozostać w Ostrowie u lokalnych przedsiębiorców i samych mieszkańców – tłumaczy Mateusz Nycek.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.