Modernizacja stacji elektroenergetycznej Taurona

Modernizacja stacji elektroenergetycznej Taurona
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Realizowana w Nowym Sączu inwestycja zakłada rozbudowę rozdzielni 110 kV w stacji elektroenergetycznej Biegonice. Istniejąca stacja jest wpięta w układ pętlowy sieci wysokiego napięcia i ma połączenia z innymi stacjami Tauronu.

Poza przyłączeniem do sieci infrastruktury należącej do firmy SGL Graphite Solutions Polska, rozbudowa stacji elektroenergetycznej pozwoli również na przyłączenie do sieci Tauron Dystrybucja przyszłych podmiotów zlokalizowanych na terenie zachodniej części Nowego Sącza. Umożliwi ponadto w przyszłości szybkie przyłączanie do sieci nowych klientów oraz poprawi niezawodności zasilania klientów w tej części miasta.

– Rozbudowa stacji spowoduje uelastycznienie pracy sieci 110 kV i zwiększy możliwość rekonfiguracji sieci, także podczas remontów i w sytuacjach awaryjnych. Są to korzyści dla klientów, które wpłyną na realne zmniejszenie liczby i czasu trwania przerw w zasilaniu – komentuje Jacek Duniec, dyrektor Oddziału Tauron Dystrybucja w Krakowie.

REKLAMA

W zmodernizowanej SE Biegonice pracować będzie dwusystemowa rozdzielnica 110 kV o wysokich parametrach technicznych, wykonana w technologii GIS (tj. w izolacji gazowej), zawierająca m.in. pole liniowe 110 kV dla przyłączenia obiektu firmy SGL Graphite Solutions Polska oraz dodatkowo pola rezerwowe, na potrzeby wyprowadzenia w przyszłości linii 110 kV w kierunku planowanej stacji elektroenergetycznej Brzezna.

REKLAMA

Wykonawcą przebudowy stacji jest firma Elektrobudowa, która zaoferowała realizację przedsięwzięcia od projektowania przez pełne wykonawstwo, wyposażenie we własne produkty, pomiary i rozruch, a następnie serwis.

Zakończenie modernizacji stacji Biegonice planowane jest na koniec września 2020 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.