Rząd zajmie się nowymi rozwiązaniami dla prosumentów

Rząd zajmie się nowymi rozwiązaniami dla prosumentów
Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Rządowy zespół ds. energetyki prosumenckiej finalizuje prace nad nowymi regulacjami dla inwestorów planujących uruchomienie mniejszych instalacji OZE. W przyszłym tygodniu propozycjami wypracowanymi przez zespół kierowany przez minister przedsiębiorczości Jadwigę Emilewicz ma się zająć Rada Ministrów.

Jutro propozycjami wypracowanymi przez zespół prosumencki kierowany przez minister Emilewicz ma się zająć Komisja Prawnicza Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w przyszłym tygodniu mają one trafić pod obrady rządu.

Założenia programu Energia Plus mają zostać zaprezentowane jutro przez resort przedsiębiorczości podczas odbywającego się w Warszawie III Kongresu Energetyki Obywatelskiej, którego organizatorem jest ruch „Więcej niż Energia”.  

REKLAMA

Nowe regulacje dla prosumentów mają znaleźć się w przygotowanym przez Ministerstwo Energii projekcie nowelizacji ustawy o OZE, który powinien trafić do prac w parlamencie w najbliższych tygodniach.

Niedawno Ministerstwo Przedsiębiorczości zasygnalizowało, że na razie planowane jest jednak wprowadzenie tylko kilku rozwiązań, a na kolejne, które zwiększą możliwości inwestowania w prosumenckie, odnawialne źródła energii, musimy poczekać do kolejnej nowelizacji ustawy o OZE.

Jak poinformował w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem, w najbliższej nowelizacji możemy spodziewać się objęcia przedsiębiorców definicją prosumenta, aby docelowo mogli oni korzystać z systemu opustów.

REKLAMA

W najbliższej nowelizacji ustawy o OZE możemy spodziewać się ponadto wprowadzenie delegacji do rozporządzenia mającego doregulować kwestię obsługi właścicieli mikroinstalacji.  

Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem zaznaczył, że w następnym etapie prac w zakresie produkcji energii z należących do przedsiębiorców mikroinstalacji rozważane jest wprowadzenie możliwości wyboru – albo systemu opustów, albo systemu, z którego mogą korzystać obecnie.

Ewentualnych regulacji w tym zakresie mamy spodziewać się jednak już w kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, której przygotowanie zapowiedziało już Ministerstwo Energii i w której mogą ponadto pojawić się nowe zasady rozliczeń przedsiębiorstw posiadających instalacje o większej mocy, przekraczającej ustawową moc mikroinstalacji, a więc 50 kW.

Aktualny projekt nowelizacji ustawy o OZE jest nadal przedmiotem prac rządu. Po zaakceptowaniu go przez Radę Ministrów będzie mógł trafić do prac w parlamencie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.