Praca dyplomowa o technologiach V2G nagrodzona przez Taurona

Praca dyplomowa o technologiach V2G nagrodzona przez Taurona
Mitsubishi

Laureatami zakończonej VI edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową w konkursie przeprowadzonym przez spółkę Tauron Dystrybucja zostali Józef Borys oraz Mikołaj Walkowiak z Politechniki Poznańskiej. Nagrodę otrzymali za wspólnie napisaną pracę inżynierską pt. Bilansowanie sieci lokalnej z zastosowaniem magazynów energii samochodów elektrycznych.

Jak podkreśla Tauron, współpraca z uczelniami wyższymi i średnimi szkołami zawodowymi to działania spółki Tauron Dystrybucja, które mają zapewnić spółce pozyskanie wartościowych i dobrze przygotowanych do zawodu pracowników. Jednym z działań adresowanych do studentów uczelni technicznych z całej Polski jest corocznie ogłaszany konkurs na najlepszą pracę dyplomową.

Konkurs jest organizowany już od kilku lat i jego celem jest promowanie obszaru i zagadnień dotyczących szeroko rozumianej dystrybucji energii. Ostatnia edycja konkursu została ogłoszona w czerwcu 2019 roku i dotyczyła prac, które powstały w roku akademickim 2018/2019. Temat konkursowy, zaproponowany studentom w tej edycji brzmiał: Inteligentne sieci elektroenergetyczne – rozwój i eksploatacja.

REKLAMA

Robert Zasina, prezes zarządu Tauron Dystrybucja, informuje, że temat konkursu był sformułowany szeroko, ponieważ z jednej strony autorzy konkursu chcą postawić na nowatorskie pomysły, a z drugiej strony nie chcą jednak zawężać tematyki prac do konkretnych wskazanych przez nas zagadnienie.

– Chodziło o szerokie spojrzenia na inteligentne sieci oraz o takie prace, w których byłby pokazany aspekt ekonomiczny zaproponowanych rozwiązań. W przypadku nagrodzonej pracy dyplomowej o przedstawionych koncepcjach można myśleć, jak o projekcie do wdrożenia, a nie jak o czysto teoretycznym opracowaniu – komentuje Robert Zasina.

W uzasadnieniu swojej decyzji komisja konkursowa podkreślała, że nagrodzona praca uwzględnia dwa bardzo wyraźnie trendy obecne we współczesnej energetyce. Mowa o wzroście mocy generowanej z OZE i rozwoju elektromobilności, dla których został pokazany wspólny model biznesowy magazynowania energii w pojazdach elektrycznych.

REKLAMA

Tauron zaznacza, że beneficjentami takiej działalności w perspektywie lat mogą okazać się dystrybutorzy i sprzedawcy energii, właściciele pojazdów, koncerny motoryzacyjne oraz operatorzy inteligentnych sieci. Istotnym aspektem opłacalności koncepcji pokazanej w pracy może być minimalizacja kosztów związanych z dwukierunkową infrastrukturą ładowania pojazdów.

Laureaci konkursu studiowali energetykę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej, dlatego tematy magazynowania energii, sieci elektroenergetycznych oraz elektromobilności były bezpośrednio związane z programem ich studiów.

Praca, w zasadzie od początku, była budowana z myślą o praktycznym wykorzystaniu idei magazynowania energii w samochodach elektrycznych. Pomysł jej napisania zrodził się w odpowiedzi na realny problem rozwoju odnawialnych źródeł energii, generujących energię bez możliwości jej magazynowania oraz wzrost liczby samochodów elektrycznych. Oprócz walorów typowo naukowych wierzymy, że udało się ukazać te słabości odnawialnych źródeł energii oraz pojazdów elektrycznych, które można połączyć i zamienić w zalety. Do tych zalet zaliczylibyśmy poprawę efektywności energetycznej, zwiększenie sprawności zarządzania systemami dystrybucji energii, poprawę parametrów jakościowych energii oraz wydajniejsze wykorzystanie OZE – komentują autorzy pracy Mikołaj Walkowiak i Józef Borys.

W tym roku komisja konkursowa poza przyznaniem nagrody głównej przydzieliła też wyróżnienie. Otrzymał je Maciej Klimas z Politechniki Śląskiej za pracę magisterską pt. Dobór parametrów hybrydowych energetycznych filtrów aktywnych (HEFA).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.