PGNiG chce wydać na przejęcia OZE kilka miliardów zł

PGNiG chce wydać na przejęcia OZE kilka miliardów zł
Jerzy Kwieciński. Fot. PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA robi kolejny krok w zapowiedzianej wcześniej ekspansji w obszarze odnawialnych źródeł energii. Spółka rozpoczyna poszukiwania możliwych do przejęcia projektów elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, które znajdują się zwłaszcza na finalnym etapie przygotowań, ale także gotowych instalacji OZE.

Dzisiaj zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ogłosił, że na inwestycje w odnawialne źródła energii w najbliższych latach chce wydać w sumie 4 mld zł. Taki budżet ma wystarczyć do zbudowania portfela odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 900 MW.  

Spółka ma rozpocząć poszukiwania możliwych do przejęcia projektów lądowych farm wiatrowych oraz projektów fotowoltaicznych (można je zgłaszać, wysyłając e-mail na adres oze@pgnig.pl), a ponadto sygnalizuje zainteresowanie inwestycjami w morskie farmy wiatrowe. PGNiG nie wyklucza przy tym realizacji inwestycji z partnerami.

REKLAMA

Inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii PGNiG chce rozpocząć od montażu fotowoltaiki na swoich gruntach o powierzchni około 62 hektarów, a także na dachach budynków, których łączna powierzchnia jest szacowana na 124 tys. m2. W ten sposób w fotowoltaice spółka ma zbudować łączną moc rzędu 40 MW. 

Wiceprezes PGNGiG Arkadiusz Sekściński podkreślał, w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, że spółce zależy na szybkiej budowie potencjału OZE, dlatego jest ona zainteresowana przejęciami zaawansowanych projektów, ale także już uruchomionych instalacji, które mają zapewnione stabilne przychody – w tym instalacji funkcjonujących w ramach zamkniętego dla nowych inwestycji w 2016 roku systemu zielonych certyfikatów.

PGNGiG wyraża także zainteresowanie przejmowaniem projektów fotowoltaicznych, które uzyskały gwarancje sprzedaży energii dzięki dotychczasowym aukcjom.

REKLAMA

Zarząd spółki potwierdził również, że równolegle chce rozwijać technologie w zakresie biogazu, biometanu i wodoru.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński mówi dzisiaj, że jeśli krajowy potencjał biogazu zostałby wykorzystany w połowie, co dałoby około 4 mld m3 biogazu, wówczas z biogazowni mogłoby pochodzić około 1/5 gazu zużywanego w Polsce.

Działalność PGNiG związana z energetyką odnawialną ma zostać umieszczona w nowym podmiocie wydzielonym w ramach grupy. Na razie nie ma jeszcze jego nazwy.

Szczegóły ekspansji w obszarze zielonej energii PGNiG ma podać w nowej, zaktualizowanej strategii rozwoju, która ma zostać ogłoszona do końca tego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.